کلینیک ترک اعتیاد کرج

انتخاب محله
دارای مجوز وزارت بهداشت و تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی
کلینیک ترک اعتیاد
چهارراه طالقانی ، پشت بانک کشاورزی ، کوچه مصطفی خمینی ، ساختمان پزشکان طالقانی ، طبقه پنجم ، کلینیک سلامت ساعت کاری ۱۰ الی ۱۴
درمان نگهدارنده با متادون سم زدایی با بوپرنورفین ، شربت تریاک درمان نگهدارنده با بوپرنورفین درمان محرک ها با استفاده از روش ماتریکس
کلینیک ترک اعتیاد
کمالشهر ، میدان شهید بهشتی ، ساختمان تجاری اداری البرز ، طبقه 3 ، واحد 7
خیابان مطهری ، جنب مسجد الزهراء ، پلاک ۴۶۸
فلکه اول فردیس ، خیابان پنجم غربی ، نبش درمانگاه شفق ، ساختمان پاسارگاد ، طبقه 1 ، واحد 2
کلینیک ترک اعتیاد
جاده ملارد ، انتهای گلستان 56 ( پمپ بنزین حافظیه ) ، خیابان سعدی ، جنب آزمایشگاه آریا
مهرویلا ، میدان مادر ، ابتدای خیابان رودکی غربی ، پلاک 283 ، طبقه فوقانی رستوران کنج ، طبقه 2 ، واحد 3
طالقانی شمالی ، نرسیده به میدان آزادگان ، کوی بخشداری ، روبروی داروخانه شبانه روزی مریم ، مجتمع مهرگان ، طبقه 5 ، واحد 31
کلینیک ترک اعتیاد
حصارک ، جنب خیابان المهدی ، روبروی خیابان شهید رجایی ، جنب قنادی آیسان
کلینیک ترک اعتیاد
چهار راه طالقانی شمالی ، خیابان شهروز ، پلاک 67
جاده ملارد ، نرسیده به فردیس ، نبش خیابان پیک ، برج پیک ، طبقه 3 ، واحد 6
کلینیک ترک اعتیاد کرج

در کلینیک های ترک اعتیاد چه خدماتی ارائه می شود؟

خانواده های زیادی وجود دارند که با مشکل اعتیاد یکی از اعضای خانواده رو به رو هستند. با اینکه اکثر معتادان تمایل دارند ترک کنند اما معمولا در آن موفق نیستند. به طور کلی اعتیاد بیشتر ریشه روانی دارد و بهتر است در کلینیک های ترک اعتیاد هنگام درمان اعتیاد به این مورد توجه شود. وقتی شخصی به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کند، ابتدا شرح حالی از وضعیت او می پرسند و اطلاعاتی مانند نوع مواد مصرفی، مشکلات فردی و خانوادگی، مدت اعتیاد و ... را در پرونده او ثبت می کنند و سپس با توجه به نوع مواد مصرفی و شرایط شخص، یک روش درمانی در پیش گرفته می شود. همچنین روان درمانی، خانواده درمانی و برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی نیز از دیگر اقدامات کلینیک های ترک اعتیاد است.

انواع روش های ترک اعتیاد

ترک اعتیاد مسئله حساسی است که اگر بدون برنامه و بی توجه به شرایط شخص انجام شود، با شکست مواجه خواهد شد و سبب ناامیدی شخص بیمار و خانواده اش می شود. از این رو انتخاب یک روش اصولی برای ترک اعتیاد اهمیت زیادی دارد. در ادامه برخی از روش های مرسوم ترک اعتیاد را بررسی خواهیم کرد.

ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد

شاید تا به حال در برخی از فیلم ها دیده باشید که شخص معتاد به مواد مخدر را با طناب به تخت می بندند تا او را ترک دهند. در این روش ترک اعتیاد، هدف این است که فرد را در زمان کوتاهی ترک دهند و به ریشه های روانی این مشکل توجهی نمی کنند. به همین دلیل معمولا افرادی که با این روش اعتیاد خود را ترک می کنند، دوباره به سمت مواد مخدر می روند.

ترک با استفاده از دارو

در این روش هم مانند روش قبلی قطع مواد به صورت ناگهانی انجام می شود با این تفاوت که برای کاهش عوارض و درد های بیمار، از دارو استفاده می شود. البته هنگام مصرف دارو باید توجه داشت که این نوع داروها باید در مدتی محدود و با دوزهای مشخصی مصرف شود. همچنین اگر مصرف دارو زیر نظر پزشک و روان درمانگر باشد، بازدهی بالاتری خواهد داشت.

کاهش تدریجی مصرف مواد

در این روش مواد مصرفی به صورت تدریجی کاهش می یابد به این شکل که هر روز مقدار مواد مصرفی را کمتر می کنند تا در نهایت به صفر برسد. با این حال در این روش هم احتمال برگشت فرد وجود دارد و بهتر است برای بازدهی بیشتر زیر نظر پزشک متخصص و روانپزشک انجام شود.

روش ماتریکس

در این روش نیازی به بستری کردن فرد نیست و فرد می تواند زندگی عادی خود را داشته باشد. این روش بیشتر برای ترک اعتیاد به شیشه استفاده می شود. در روش ماتریکس، برای خانواده فرد نیز جلسات آموزشی گذاشته می شود تا آن ها هم نحوه رفتار صحیح با بیمار را بیاموزند. به طور کلی در این روش ترکیبی از متد های درمان حمایتی، خانواده درمانی، زوج درمانی، گروه درمانی، رفتار درمانی و مصاحبه انگیزشی نیز استفاده می شوند.

ترک اعتیاد به کمک روان درمانی

روان درمانی اگر در کنار درمان های پزشکی قرار بگیرد بهترین روش درمان است. روانشناس علاوه بر بررسی علل اعتیاد، روش های مقابله با وسوسه و تمایل به اعتیاد دوباره را به فرد آموزش می دهد. حضور دائمی یک روانشناس و امکان تماس با متخصص باعث می شود فرد بیمار مرحله به مرحله با اعتیاد خود مقابله کند و پس از ترک به زندگی عادی خود برگردد.

تاثیر نوع مواد مصرفی بر روش درمان

دو درمان کلی با توجه به نوع مواد مصرفی وجود دارد. 

درمان های پرهیز مدار

این نوع درمان در مورد افراد معتاد به شيشه، حشيش و مواد محرک کاربرد دارد و فرد، مصرف مواد مخدر را ناگهانی و در مدت بسيار کوتاهي کنار مي‌گذارد.

درمان های نگه دارنده

این نوع درمان براي افرادي که به مواد افيوني مانند ترياک و هروئین اعتياد دارند مناسب بوده و معمولا به علت مدت طولانی ترش، پايدارتر است. درمان های نگه دارنده بسته به نوع مواد مصرفی و طول مدت مصرف آن یک تا چند سال طول می کشند.

نقش خانواده ها در ترک اعتیاد

اعتیاد یکی از اعضای خانواده بر دیگر اعضا تاثیر مستقیمی دارد و خانواده درمانی باعث می شود دیگر اعضا نسبت به این بیماری و نحوه برخورد با بیمار، آگاهی بیشتری کسب کنند. همچنین برخی از مشکلات در خانواده سبب گرایش فرد به مواد می شود که در روش خانواده درمانی، با بررسی این مشکلات علاوه بر کمک به شخص بیمار به دیگر اعضای خانواده نیز کمک می شود. همچنین خانواده نقش مهمی در مراقبت های پس از ترک ایفا می کند و باید بداند ترک اعتیاد، روند سختی است و فرد بیمار در این دوران تحریک پذیر است.

چرا می گویند معتاد یک بیمار است نه مجرم؟

اگرچه اکثر افراد به حرف می گویند معتاد بیمار است نه مجرم اما در واقعیت این را قبول ندارند و اعتیاد را یک مشکل اخلاقی و ضعف در اراده شخصی می دانند. برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که افسردگی دارد. نمی توان به چنین شخصی گفت چرا افسرده ای؟ یا خودت انتخاب کرده ای که افسرده باشی. در مواجه با چنین فردی ابتدا علل افسردگی او بررسی می شود تا با برگزاری جلسات درمانی توسط یک روانشناس یا روانپزشک، حال روحی او بهتر شود. در رابطه با شخصی که گرفتار اعتیاد شده است هم نباید گفت تو خودت انتخاب کرده ای که این چنین باشی!!
تاثیر ژنتیک، شرایط بد اجتماعی، فقر، بیماری و مشکلات روحی، فشار و زورگویی دوستان، ناتوانی جنسی در آقایان، عدم توجه و کنترل والدین، نبود امکانات و شیوه های تفریحی و ... از جمله علل گرایش افراد به اعتیاد است. بنابراین قبل از اینکه اعتیاد را ضعف در اراده فرد دانست، باید ریشه آن را پیدا کرد و با کمک متخصصین این حوزه و روانشناسان به درمان آن پرداخت.

محله های کلینیک ترک اعتیاد