آموزشگاه قالی بافی چهارصد دستگاه کرج

لینک با موفقیت کپی شد.
لیستی از بهترین آموزشگاه های قالی بافی کرج که به آموزش قالیبافی، آموزش چهره بافی، آموزش گلیم بافی، آموزش قلاب بافی و آموزش طراحی نقشه فرش می پردازند.
افزودن صفحه شما به آموزشگاه قالی بافی مشاهده لیست کامل آموزشگاه قالی بافی کرج
آموزشگاه قالی بافی کرج

هنر قالي بافي چيست؟

قالي بافي و فرش بافي يکي از هنرهاي قديمي و ارزشمند ايرانيان است که افراد زيادي در شهرهاي مختلف ايران، به آن مي پردازند. در گذشته نحوه يادگيري اين هنر، به شکل سنتي بوده و از يک استاد با تجربه به شاگردانش منتقل مي شد. اما امروزه آموزشگاه هاي قاليبافي زيادي وجود دارند که علاوه بر آموزش قالي بافي ، موارد ديگري مانند گليم بافي، چهره بافي، قلاب بافي، چله کشي، گوني بافي و ... را نيز آموزش مي دهند.

مطالعه بیشتر

بازارکار قالي بافي

فرش و قالي ايراني در دنيا يک برند شناخته شده است و مشتري هاي هميشگي خودش را دارد. به ويژه امروزه با ظهور سليقه هاي خاص و مدرن، شاهد تنوع زيادي در نقش و نگار فرش ها هستيم و هر کسي با هر سليقه اي مي تواند فرش و قالي مورد علاقه خود را پيدا کند. همين امر سبب شده افراد زيادي به قاليبافي روي بياورند و از اين راه کسب درآمد کنند. در واقع خبر خوش اين است که معمولا هر کسي که وارد کار قاليبافي مي شود، از هفته سوم به بعد مي تواند قالي ببافد و پس از گذشت مدت زمان کم و کسب تجربه مي تواند درآمد داشته باشد.
همچنين در برخي از نمايشگاه هاي وزارت صنعت و معدن و برخي مراکز ديگر ممکن است مکاني براي عرضه محصولات بافته شده در اختيار قاليبافان قرار بدهند. به علاوه با توجه به رشد تکنولوژي و دسترسي راحت به شبکه هاي اجتماعي، هر فردي مي تواند بدون نياز به سرمايه زياد يا مکان خاصي براي فروش، کارهاي خود را در بستر اينترنت به نمايش گذاشته و به فروش برساند.

مهارت هاي مورد نياز براي قالي بافي

چله کشي

اولين قدم براي بافتن قالي، تهيه دار قالي و چله کشي آن است. چله کشي به معني مجموعه اي از نخ ها است که به موازات يکديگر، در جهت طولي روي دار قالي کشيده مي شوند. در واقع چله کشي يک عمليات آماده سازي تارها بر روي دار قالي است که عمليات رج و گره زدن، روي آن انجام مي شود.

نقشه خواني

به مجموعه نقش و نگارهايي که روي کاغذ شطرنجي مخصوص کشيده مي شود، نقشه فرش مي گويند و بافنده فرش يا قالي بايد در زمينه نقشه خواني مهارت زيادي داشته باشد تا بتواند از روي نقشه، آنچه از او مي خواهند را پياده سازي کند. در واقع نقشه خواني يکي از مهمترين مهارت هاي قالي بافي است که براي چله کشي نيز به آن نياز است.

شناخت مواد اوليه

فرش هاي دستبافت از نخ هاي ابريشم، کرک، پشم و الياف طبيعي بافته مي شوند و يک بافنده ماهر بايد نسبت به مواد اوليه مصرفي در قاليبافي يا فرشبافي، شناخت کافي داشته باشد.

شناخت اصول قيچي زني

در قاليبافي زماني که يک رج بافته مي شود، بافنده بايد برگشته و اضافه پرزها را با قيچي مخصوص برش دهد تا سطحي يک دست و صاف بوجود بيايد. و اگر قيچي زني درست انجام نشود، امکان خراب شدن طرح و نقش وجود دارد. به همين دليل است که اصول قيچي زني يکي ديگر از مهارت هاي مهمي است که يک بافنده بايد ياد بگيرد.

عمليات پاياني

اگر شما يک کيک خوشمزه بپزيد و تمام مراحل را به درستي انجام دهيد، اما هنگام بيرون آوردن کيک از ظرف فر، دقت نکنيد، ممکن است قسمتي از کيک به ظرف بچسبد و ظاهر کيک به کلي به هم بريزد. البته در رابطه با کيک ظاهر اهيمت چنداني ندارد اما اين مسئله براي قالي کاملا متفاوت بوده و از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. به همين دليل است که عمليات پاياني قاليبافي بسيار مهم بوده و اگر بافنده در اين زمينه مهارت نداشته باشد، ممکن است جداسازي فرش از دستگاه به درستي انجام نشده و خسارت هاي جدي به فرش وارد شود. بنابراين در مرحله نهايي، فرد قاليباف بايد اصول جداسازي فرش از دستگاه را بداند و پس از پايان بافت فرش، آن را به کمک فرد ديگري از دستگاه جدا کند.

ابزارهاي مورد نياز براي قالي بافي

برخي از ابزارهاي مورد نياز براي قالي بافي عبارتند از:

دار قالي

دار قالي چهارچوبي به شکل مستطيل و از جنس چوب يا فلز است که قالي روي آن بسته مي شود. دارهاي قاليبافي با دارهاي بافندگي گليم و جاجيم فرق خاصي ندارند؛ تنها به مرور زمان کمي پيشرفته تر شده اند. ابعاد دار قالي به متراژ قالي يا فرش بستگي دارد و به طور کلي دار هاي قالي در دو نوع عمودي و افقي وجود دارند.

نقشه قالي

به طرحي که از روي آن قالي را مي بافند، نقشه قالي مي گويند. نقشه کشي ممکن است به دو روش سنتي (دستي) و کامپيوتري انجام شود و از لحاظ سبک انواع مختلفي مانند ساده، سنگين، شکسته (شکل هاي هندسي) و گردان (خطوط و قوس هاي دوراني شکل) داشته باشد. همچنين نقشه ها با توجه به طرحشان، اسم هاي مختلفي مانند نقش حوضي، نقش گل هشت پر، نقش بوته سه گل و ... دارند.

دفه

دفه يا دفتين وسيله اي فلزي و بسيار سنگين است که پس از بافتن رج براي کوبيدن گره هاي فرش استفاده مي شود و از دو قسمت تيغه هاي فلزي و دسته تشکيل شده است.

کوجي

کوجي به ميله کمکي پايه دار قالي گفته مي شود که به لوله هاي اطراف دار بسته شده و به وسيله آن مي توان چله فرش را تنظيم کرد. در فرش هايي با سايز بزرگ، استفاده از کوجي الزامي است اما در تابلو فرش ها نيازي به بستن کوجي نيست.

چاقوي قاليبافي

چاقوي قاليبافي وسيله اي است که براي بريدن نخ ها در هنگام گره زدن، استفاده مي شود. و تفاوت در نوع گره زدن باعث شده چاقوهاي قاليبافي شکل و ظاهر متفاوتي داشته باشند تا گره زدن راحت تر انجام شود.

قلاب

قلاب وسيله اي مانند چاقو است با اين تفاوت که انگار به نوک آن ميله اي به طول 1 الي 2 سانت چسبانده باشند. و در انتهاي اين ميله، زائده اي قلاب مانند وجود دارد که براي جلو آوردن تار، گره زدن و بيرون کشيدن پرز از لا به لاي تارها از آن استفاده مي شود.

کاردک

اصطلاحاً در فرشبافي به نخ پشمي مورد استفاده براي پرزهاي فرش که به صورت دو لا تهيه مي‌شود خامه گفته مي‌شود. و کاردک وسيله اي مانند چاقو است که براي بريدن سر خامه هاي اضافي بعد از گره زدن مورد استفاده قرار مي گيرد.

قيچي

قيچي براي بريدن پرزهاي اضافي فرش استفاده مي شود و به همين دليل ظاهر آن کمي با قيچي هاي معمولي متفاوت است. همچنين قيچي قاليبافي در دو نوع قيچي فارسي (اصفهاني) و قيچي ترکي (تبريزي) وجود دارد. قيچي اصفهاني بر روي هر دو تيغه خود، لبه هايي دارد که ارتفاعشان متناسب با ارتفاع پرز ها تغيير مي کند. و قيچي ترکي به شکلي است که دسته ها در سطحي بالاتر نسبت به تيغه ها قرار دارند تا بريدن پرز ها راحت تر باشد.

شانه

شانه وسيله اي است که براي منظم کردن پشت فرش و جلوکشي گره ها از آن استفاده مي شود. به اين صورت که بعد از بافتن هر رج از فرش و قبل از کوبيدن دفه، شانه را بر روي گره هاي فرش مي کشند.

در نهايت بايد گفت قاليبافي، هنر لذت بخشي است که طرفداران زيادي دارد. و اگرچه آموزش قاليبافي به صبر و حوصله نياز دارد اما نتيجه آن بسيار شيرين و لذت بخش است. به علاوه کمک گرفتن از مربيان با تجربه و آموزشگاه هاي حرفه اي، براي طي کردن اين مسير، کمک بسياري مي کند. به همين دليل ما در بانک مشاغل کرج تبليغ، ليستي از بهترين آموزشگاه هاي قاليبافي کرج را معرفي کرده ايم. 

آخرین نظرات زیرگروه آموزشگاه قالی بافی
پرستو : آموزشگاه قالی بافی مریم بانو
سلام لطفا هزینه ی آموزش تابلو فرش رو بفرمایید مشاهده
فاطمه عسگری : تعاونی قالیبافی کهن نقشینه خیال ایرانیان
سلام من میخوام آدرس دقیقتون را بدونم‌چون من میخوام‌آموزش ببینم مشاهده
فاطمه : آموزشگاه و کارگاه قالی بافی ترنج
آیا آموزش برای کودکان هم. دارید؟ مشاهده
فاطمه : قالی بافی هنر پارسی
آموزش کودکان هم دارید ؟؟ مشاهده
محمد : مجتمع فنی و حرفه ای گلابتون
سلام. من یک تابلو دست بافت در ابعاد 50×80 زمینه کوه و رود و زندگی روستایی دارم. بافت آن به اتمام رسیده هنوز روی دار قالی هست بصورت یکجا می فروشم. مشاهده
لیلا بهراد : تعاونی قالیبافی کهن نقشینه خیال ایرانیان
سلام من میخواستم قالی بافی یاد بگیرم هزینه اش چقدره مشاهده
نادیا : تعاونی قالیبافی کهن نقشینه خیال ایرانیان
سلام وقت به خیر شرایط دوره‌های چهره بافی رو میخواستم بدونم؟ و اینکه آیا پیج اینستای شما غیر فعال شده؟ چون برای من باز نشد. مشاهده
محله های آموزشگاه قالی بافی