آزمایشگاه میدان شهدا کرج

لینک با موفقیت کپی شد.
لیستی از بهترین آزمایشگاه های کرج و آزمایشگاه های پاتوبیولوژی کرج که آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش بارداری، آزمایش اعتیاد، آزمایش تیروئید، آزمایش ژنتیک، تست سلامت جنین و ... را انجام می دهند.
خيابان بهشتي ، بین میدان شهدا و ابتدای زیرگذر طالقانی ، جنب بانک سپه ، ساختمان پزشکان پردیس
ميدان شهدا ، خیابان بهار ، کوچه شهیدطاهری ، طبقه فوقانی درمانگاه مهرگان
خيابان بهشتي ، پاساژ آزادی ، طبقه ی اول
ميدان توحيد ، اول بلوار بلال ، جنب بانک کشاورزی ، پلاک 14
خیابان شهيد بهشتی ، جنب پلی كلينيك شهيد بهشتی ، كوچه خوشنام
چهارراه طالقانی ، به سمت میدان شهدا ، بعد از زیرگذر ، ساختمان حکیم ، طبقه 6 ، واحد 61
بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی ، جنب بیمه آسیا ، طبقه 2
(امتیاز 4.8 | 410 رای)
افزودن شغل شما به آزمایشگاه مشاهده لیست کامل آزمایشگاه کرج
آزمایشگاه کرج

بهترین آزمایشگاه کرج و انواع آزمایشگاه ها

فرقی ندارد برای کمردرد به دکتر رفته اید یا ریزش موهایتان! احتمالا اولین چیزی که پزشک از شما می خواهد نتایج آخرین باری است که به آزمایشگاه رفته اید یا اگر نداشته باشید از شما می خواهد به یک آزمایشگاه خوب در کرج رفته و آزمایش های لازم را انجام بدهید. از این رو در ادامه انواع آزمایشگاه ها و برخی از آزمایشات روتین را بررسی می کنیم.

مطالعه بیشتر

آزمایشگاه تشخیص طبی در کرج

آزمایشگاه های تشخیص طبی روی نمونه های خون، ادرار، مدفوع، خلط، زخم و مواردی از این دست، آزمایش انجام می دهند و شامل بخش های هماتولوژی، سرولوژی، هورمون شناسی، بیوشیمی، میکروب شناسی و اسپرموگرام می باشند و کارکنان این آزمایشگاه ها مدارک علوم آزمایشگاهی و میکروبیولوژی دارند.

آزمایشگاه پاتولوژی در کرج

کلمه پاتولوژی به معنی آسیب شناسی است و در این آزمایشگاه ها که بیشتر برای تشخیص سرطان کاربرد دارند، هریک از بافتهای بدن یا مایعات می توانند از نظر میکروسکوپی مورد بررسی قرار گرفته و از نظر اختلالات ژنتیکی بررسی شده و علل ایجاد آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی در کرج

آزمایشگاه های پاتوبیولوژی، آزمایشگاه های پیشرفته تری هستند که از نظر فضای آزمایشگاه و تجهیزات وسیع تر بوده و معمولا آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی را با هم دارند.

آزمایشگاه ژنتیک در کرج

در آزمایشگاه های ژنتیک، با استفاده از تست های ژنتیک مولکولی، تست های ژنتیکی بیوشیمیایی و ... به تشخیص یا میزان احتمال بیماری ژنتیکی در نسل آینده یک خانواده می پردازند. و در کنار این آزمایشات به طور معمول، برای موارد قبل از بارداری، مشاوره ژنتیک نیز انجام می دهند.

انواع آزمایش های روتین

بسته به بیماری و تشخیص پزشک انجام برخی از آزمایش ها لازم است اما در ادامه برخی از آزمایشات روتین که معمولا برای چکاپ بدن استفاده می شوند را بررسی می کنیم.

1- آزمایش خون

آزمایش خون یکی از مهمترین آزمایش هایی است که برای تشخیص بیماری، چکاپ بدن، پیش از انجام هرگونه جراحی و ... انجام می شود و انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

RBC

RBC مخفف کلمه سلول قرمز خون (گلبول های قرمز) است که وظیفه حمل و نقل اکسیژن و دی اکسید کربن را به عهده دارد. از این رو تعداد RBC بر میزان اکسیژن دریافتی بافت های بدن تاثیر می گذارد. معمولا کم بودن تعداد RBC با علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد، رنگ پریدگی و افزایش ضربان قلب همراه است و تعداد زیاد RBC با علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، درد مفاصل، حساسیت در کف دست ها و پاها، خارش پوست و اختلال خواب همراه است. همچنین انجام این آزمایش آمادگی خاصی نیاز ندارد و تنها در صورت مصرف داروهای خاص باید به پزشک اطلاع دهید.

HCT

آزمایش Hematocrit (HTC) هم برای اندازه گیری تعداد گلبول های قرمز خون است. به طور کلی کلمه Hem به معنی آهن است و با گلبول های قرمز ارتباط دارد. هماتوکریت درصدی از حجم خون است که توسط RBC ها ساخته و به درصد بیان می شود. آزمایش هماتوکریت بخشی از ارزیابی بیماران کم خون می باشد و مقادیر طبیعی آن برای خانم ها بین 37 تا 47 درصد و برای آقایان بین 42 تا 52 درصد است.

WBC

WBC مخفف سلول‌های سفید خون و نشان‌دهنده گلبول‌های سفید است. و از آنجایی که این سلول ها جز سیستم ایمنی بدن هستند، تعداد آن ها برای تشخیص بیماری های عفونی و غیر عفونی لازم است.

Plt

پلاکت ها اجزای مسطح کوچکی هستند که از بقیه سلول های خونی کوچکترند و از آنجایی که حاوی آنزیم هایی برای انعقاد خون هستند، وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خون‌ریزی و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است. Plt نشان دهنده تعداد پلاکت ها بوده و عدد مربوط به آن، بزرگترین عدد برگه آزمایش خون است. همچنین بزرگ شدن طحال، خون‌ریزی شدید، سرطان خون، ترومبوسیتوپنی، شیمی‌درمانی بعد از سرطان، عفونت و نارسایی مغز استخوان از جمله مواردی است که باعث کاهش پلاکت خون می شوند.

آزمایش قند خون

برای اندازه گیری قند خون باید حتما ناشتا باشید و معمولا میزان نرمال قند خون حداقل بین 65 تا 70 و حداکثر بین 100 تا 110 می باشد.

آزمایش چربی خون

چربی خون یکی از مواردی است که باعث گرفتگی عروق و مشکلات قلبی می شود و به طور کلی آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول، کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید می شود.

CBC

این آزمایش برای شمارش کامل سلول های خونی و غلظت خون است و هدف از انجام آن بررسی وضعیت سلامت عمومی است. همچنین برای تشخیص بیماری هایی که بر تعداد سلول های خون تاثیر می گذارند مانند کم خونی، التهاب، سرطان و اختلالات انعقادی نیز انجام می شود.

2- آزمایش تیروئید

آزمایش های بررسی عملکرد تیروئید یک سری از آزمایش های خون هستند که به منظور بررسی صحت عملکرد غده تیروئید انجام می شوند. تیروئید غده کوچکی است که مسئولیت تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مانند متابولیسم، تولید انرژی و خلق و خوی فرد را به عهده دارد و دو هورمون مهم T3 و T4 را تولید می کند. اگر غده تیروئید این هورمون ها را به میزان کافی تولید نکند، فرد ممکن است دچار عوارضی مانند اضافه وزن شدید، کاهش وزن شدید، کمبود انرژی و افسردگی شود. معمولا پزشک برای بررسی سطح این هورمون ها آزمایش T3 یا TSH را تجویز می کند و در صورت مشاهده نتایج نامطلوب به سراغ آزمایش های تکمیلی می رود.

3- آزمایش دیابت

انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته را در بدن به انرژی تبدیل می کند. دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و کارکرد نامناسب آن در بدن بوجود می آید. پزشک متخصص برای بررسی امکان ابتلا به دیابت پنهان یا به طور کلی میزان پیشرفت این بیماری از آزمایش هایی استفاده می کند که عبارتند از :

آزمایش قند خون پلاسما ( FBG )

برای تشخیص دیابت پنهان از این آزمایش استفاده می شود و فرد باید کاملا ناشتا باشد. و از آنجایی که نتیجه گیری در این آزمایش سریع تر است، معمولا برای تشخیص دیابت این آزمایش در بین پزشکان متداول تر است.

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی

روند انجام این آزمایش طولانی تر است ولی نتایج دقیق تری به همراه دارد. در این آزمایش میزان قند خون پس از هشت ساعت ناشتا و دو ساعت بعد از خوردن محلول حاوی گلوکز نشان داده می شود و برای تشخیص دیابت پنهان و دیابت بارداری از آن استفاده می شود.

آزمایش دیابت تصادفی

برخلاف دو آزمایش قبلی، ناشتا بودن در این آزمایش مهم نیست و در هر ساعتی از روز قابل انجام است.

4- آزمایش بارداری 

برای تشخیص بارداری روش های گوناگونی وجود دارد که آزمایش خون و آزمایش ادرار متداول ترین آزمایش هایی است که برای تشخیص بارداری انجام می شود.

آزمایش خون بارداری

در حین بارداری، سلول های موجود در جفت در حال توسعه، hCG تولید می کنند که hCG برای اولین بار می تواند حدود یازده روز بعد از بارداری در نمونه خون مادر تشخیص داده شود. به طور کلی آزمایش خون hCG برای تایید بارداری، تعیین سن تقریبی جنین، تشخیص بارداری خارج از رحم و تشخیص سقط جنین انجام می شود.

آزمایش ادرار بارداری

آزمایش ادرار یکی از آزمایش هایی است که پزشک متخصص در دوران بارداری برای مادران تجویز می کند. در دوران بارداری وجود قند در ادرار طبیعی است اما اگر قند در دو آزمایش متوالی بالا باشد یا در یک آزمایش خیلی بالا باشد می تواند به معنای ابتلا به دیابت بارداری باشد. همچنین وجود بیش از اندازه ی پروتئین در ادرار می تواند نشانه ای از عفونت ادراری، آسیب های کلیوی و ... باشد.

5- آزمایش اعتیاد (تست اعتیاد در کرج)

از آنجایی که مواد در بدن فرد مصرف کننده جذب خون و بافت اندام ها شده و در نهایت به شکل ادرار خارج می شود، آزمایش هایی مانند آزمایش ادرار، آزمایش خون، آزمایش موی سر و آزمایش بزاق از جمله آزمایش هایی هستند که برای تشخیص اعتیاد در افراد استفاده می شوند.

6- آزمایش غربالگری

آزمایش های غربالگری آزمایش هایی هستند که حساسیت بالایی دارند و ممکن است برای تشخیص سرطان و تشخیص برخی از بیماری ها انجام شوند. با این حال رایج ترین آزمایش غربالگری، آزمایش غربالگری زنان حامله است که برای بررسی احتمال نقص مادرزادی جنین انجام می شود. آزمایش های غربالگری بارداری معمولا در سه ماهه اول یا دوم بارداری انجام می شوند البته در برخی موارد هم در سه ماهه سوم انجام می شوند.

7- آزمایش هپاتیت

هپاتیت به معنای التهاب کبد است و آزمایشات تشخیص هپاتیت معمولا در زمانی که علائمی مانند درد شکمی، ادرار تیره رنگ، مدفوع روشن، کاهش اشتها و زردی چشم در یک شخص دیده شود، انجام می شوند.

برای انجام کدام آزمایش ها باید ناشتا باشیم؟

هر چیزی که می خوریم و می نوشیم برای مدتی سطح ترکیبات خون ما را تغییر می دهد؛ به همین دلیل برای بررسی دقیق تر لازم است قبل از انجام برخی از آزمایش ها ناشتا باشیم که عبارتند از:
• آزمایش کلسترول خون
• آزمایش قند خون
• آزمایش مربوط به کلیه ها
• آزمایش بیوشیمی خون
• تست گلوکز

ویژگی های یک آزمایشگاه خوب در کرج

یکی از دغدغه های بزرگ بیماران یا به طور کلی کسانی که نیاز به انجام آزمایش دارند، پیدا کردن یک آزمایشگاه خوب با نتایج دقیق است. شاید نتوان به طور دقیق گفت بهترین آزمایشگاه کرج کدام است اما دانستن  ویژگی های مهمی که آزمایشگاه ها باید داشته باشند در انتخاب یک آزمایشگاه خوب در کرج کمک بسیاری می کند. برخی از این ویژگی های عبارتند از:

 1- نزدیک بودن آزمایشگاه به محل سکونت

امروزه اکثر افراد ترجیح می دهند برای دسترسی به خدمات پزشکی و آزمایشگاهی نزدیک ترین مکان به محل سکونت خودشان را انتخاب نمایند. به همین جهت نزدیک بودن آزمایشگاه به محل زندگی مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. برای پیدا کردن نزدیک ترین آزمایشگاه ها در کرج می توانید در قسمت "انتخاب محله" در بالای همین صفحه، محل زندگی خودتان را انتخاب کرده و نزدیک ترین آزمایشگاه را پیدا کنید.

2- فضای آزمایشگاه

برخی از افرادی که برای تشخیص بیماری خود به آزمایشگاه مراجعه می کنند، استرس زیادی دارند؛ به همین جهت آرامش بخش بودن فضا، داشتن یک دکوراسیون مناسب و وجود نظم در سیستم نوبت دهی تأثیر خیلی خوبی در روحیه افراد می گذارد. علاوه بر این بهداشتی بودن فضا و رعایت نکات مهم برای جلوگیری از شیوع بیماری در آزمایشگاه ها بسیار مهم است.

3- نحوه برخورد پرسنل

یکی از مهمترین پارامترهای تأثیرگذار در ذهن افراد نحوه برخورد پرسنل است. وجود پرسنل آموزش دیده و مجرب باعث می شود، شخص تجربه بهتری داشته و زمان انتظار را به خوبی بگذارند. به علاوه اینکه نمونه گیران یک آزمایشگاه تجربه کافی داشته باشند اهمیت زیادی دارد و باعث می شود مراجعان و بیماران بدون کمترین درد آزمایش خود را به اتمام برسانند.

4- صحت و دقت نتایج آزمایش

اصلی ترین ویژگی یک آزمایشگاه صحت و دقت نتایج آزمایش های آن می باشد. که در چنین حالتی داشتن متخصصان آزمایشگاهی مجرب و تجهیزات و دستگاه های به روز و پیشرفته بسیار مهم می باشد.

5- گستره آزمایش ها

هرچه طیف آزمایش هایی که یک آزمایشگاه انجام می دهد گسترده تر باشد، بهتر است. چراکه مراجعه کنندگان مجبور نخواهند بود برای انجام تمام آزمایش هایی که پزشکشان تجویز کرده به چندین آزمایشگاه مراجعه کنند و می تواند با مراجعه به یک آزمایشگاه خوب در کرج که گستره آزمایش های کاملی دارد، نیاز خود را برطرف کنند.

6- سرعت پاسخ دهی 

همه ما به خوبی می دانیم که تشخیص زود هنگام یک بیماری در روند درمان آن چقدر اهمیت دارد. به همین جهت سرعت پاسخ دهی یک آزمایشگاه عامل تأثیرگذار و مهمی در انتخاب آن است. همچنین اگر یک آزمایشگاه امکان پاسخ دهی به صورت آنلاین را داشته باشد و بتواند نیاز مراجعه کنندگان خودش را بدون نیاز به مراجعه حضوری رفع نماید، خیلی بهتر است.

چطور یک آزمایشگاه خوب در کرج پیدا کنیم؟

لازمه تشخیص هر بیماری، نتایج دقیق آزمایش هایی است که پزشک تجویر کرده است. برخی از پزشک ها تاکید خاصی روی نتایج یک آزمایشگاه دارند و آن را به بیماران خود پیشنهاد می دهند ولی در مواردی هم پزشک آزمایشگاهی معرفی نمی کند و انتخاب آزمایشگاه به عهده خود شخص است. به همین جهت ما در این صفحه، لیستی از بهترین آزمایشگاه های کرج را جمع آوری کرده ایم که شما با مراجعه به صفحات هر کدام از آزمایشگاه های کرج می توانید اطلاعات لازم درباره آن آزمایشگاه را بدست بیاورید.

لینک کوتاه آزمایشگاه های کرج

آخرین نظرات زیرگروه آزمایشگاه
رها صالحی : کلینیک مشاوره ژنتیک دکتر صابری
سلام خسته نباشید دخترم بعد از به دنیا اومدن متوجه مشکل قلبی اش شدیم و جابه جایی رگ داشت و بعد از جراحی از دستش دادم ایا این مشکل ژن ارثی داره و ممکنه دوباره تکرار بشه چه ازمایشاتی لازمه من وهمسرم انجام بدبم ممنون میشم کمکم کنید مشاهده
حسام صفائی دوست : آزمایشگاه تشخیص طبی پاسارگاد
سلام من یکسری آزمایش ANA .PANCA CANCA ANTIds .ANTI SSA . ANTI SSB ..HLABT HLAB .Lupus anti coguland . B2 microglobin. CRP ESR. Anti cardioilipid داده هزینش زیاد میشه می خواستم ببینم آیا جاهای دواتی دارند و با دفترچه چند درصد کم میشه آیا همش و دارین شما؟ سپاس مشاهده
اکرم داده : آزمایشگاه فرسام
سلام بیمه تکمیلی اتیه رو قبول می کنید مشاهده
ناهید تقی پور : کلینیک مشاوره ژنتیک دکتر صابری
سلام من هفته ۱۹بارداری سقط داشتم جنین مشکل حذف کروموزم ۶داشت ایا این ژن ارثی هست مشاهده
شهرام رشیدپور : آزمایشگاه تشخیص طبی پیک
عالیست مشاهده
فاطمه : آزمایشگاه تشخیص طبی پاسارگاد
سلام تست کرونا انجام میدید؟ و اینکه هزینش چقدر هست؟ مشاهده
سعید : آزمایشگاه فرسام
سلام وبسایت آزمایشگاه مشکل داره؟جواب آزمايشات را کجا میتونیم چک کنیم؟ممنون مشاهده
محله های آزمایشگاه