آزمایشگاه کلاک کرج

لینک با موفقیت کپی شد.
لیستی از بهترین آزمایشگاه های کرج و آزمایشگاه های پاتوبیولوژی کرج که آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش بارداری، آزمایش اعتیاد، آزمایش تیروئید، آزمایش ژنتیک، تست سلامت جنین و ... را انجام می دهند.
کلاک ، خيابان تهران ، ایستگاه شهرداری ، ساختمان نامجو
کلاک ، ایستگاه شهرداری ، خیابان محمودی منش ، بعد از داروخانه ی دکتر اعتمادی
(امتیاز 4.8 | 372 رای)
افزودن صفحه شما به آزمایشگاه مشاهده لیست کامل آزمایشگاه کرج
آزمایشگاه کرج

بهترین آزمایشگاه کرج و انواع آزمايشگاه ها

فرقي ندارد براي کمردرد به دکتر رفته ايد يا ريزش موهايتان! احتمالا اولين چيزي که پزشک از شما مي خواهد نتايج آخرين باري است که به آزمايشگاه رفته ايد يا اگر نداشته باشيد از شما مي خواهد به يک آزمايشگاه خوب در کرج رفته و آزمايش هاي لازم را انجام بدهيد. از اين رو در ادامه انواع آزمايشگاه ها و برخي از آزمايشات روتین را بررسي مي کنيم.

مطالعه بیشتر

آزمايشگاه تشخيص طبي در کرج

آزمايشگاه هاي تشخيص طبي روي نمونه هاي خون، ادرار، مدفوع، خلط، زخم و مواردي از اين دست، آزمايش انجام مي دهند و شامل بخش هاي هماتولوژي، سرولوژي، هورمون شناسي، بيوشيمي، ميکروب شناسي و اسپرموگرام مي باشند و کارکنان اين آزمايشگاه ها مدارک علوم آزمايشگاهي و ميکروبيولوژي دارند.

آزمايشگاه پاتولوژي در کرج

کلمه پاتولوژي به معني آسيب شناسي است و در اين آزمايشگاه ها که بيشتر براي تشخيص سرطان کاربرد دارند، هريک از بافتهاي بدن يا مايعات مي توانند از نظر ميکروسکوپي مورد بررسي قرار گرفته و از نظر اختلالات ژنتيکي بررسي شده و علل ايجاد آنها مورد بررسي قرار بگيرد.

آزمايشگاه پاتوبيولوژي در کرج

آزمايشگاه هاي پاتوبيولوژي، آزمايشگاه هاي پيشرفته تري هستند که از نظر فضاي آزمايشگاه و تجهيزات وسيع تر بوده و معمولا آزمايشات تشخيص طبي و پاتولوژي را با هم دارند.

آزمايشگاه ژنتيک در کرج

در آزمايشگاه هاي ژنتيک، با استفاده از تست هاي ژنتيک مولکولي، تست هاي ژنتيکي بيوشيميايي و ... به تشخيص يا ميزان احتمال بيماري ژنتيکي در نسل آينده يک خانواده مي پردازند. و در کنار اين آزمايشات به طور معمول، براي موارد قبل از بارداري، مشاوره ژنتيک نيز انجام مي دهند.

انواع آزمايش هاي روتين

بسته به بيماري و تشخيص پزشک انجام برخي از آزمايش ها لازم است اما در ادامه برخي از آزمايشات روتین که معمولا براي چکاپ بدن استفاده مي شوند را بررسي مي کنيم.

1- آزمايش خون

آزمايش خون يکي از مهمترين آزمايش هايي است که براي تشخيص بيماري، چکاپ بدن، پيش از انجام هرگونه جراحي و ... انجام مي شود و انواع مختلفي دارد که عبارتند از :

RBC

RBC مخفف کلمه سلول قرمز خون (گلبول هاي قرمز) است که وظيفه حمل و نقل اکسيژن و دي اکسيد کربن را به عهده دارد. از اين رو تعداد RBC بر ميزان اکسيژن دريافتي بافت هاي بدن تاثير مي گذارد. معمولا کم بودن تعداد RBC با علائمي مانند خستگي، تنگي نفس، سرگيجه، سردرد، رنگ پريدگي و افزايش ضربان قلب همراه است و تعداد زياد RBC با علائمي مانند خستگي، تنگي نفس، درد مفاصل، حساسيت در کف دست ها و پاها، خارش پوست و اختلال خواب همراه است. همچنين انجام اين آزمايش آمادگي خاصي نياز ندارد و تنها در صورت مصرف داروهاي خاص بايد به پزشک اطلاع دهيد.

HCT

آزمايش Hematocrit (HTC) هم براي اندازه گيري تعداد گلبول هاي قرمز خون است. به طور کلي کلمه Hem به معني آهن است و با گلبول هاي قرمز ارتباط دارد. هماتوکريت درصدي از حجم خون است که توسط RBC ها ساخته و به درصد بيان مي شود. آزمايش هماتوکريت بخشي از ارزيابي بيماران کم خون مي باشد و مقادير طبيعي آن براي خانم ها بين 37 تا 47 درصد و براي آقايان بين 42 تا 52 درصد است.

WBC

WBC مخفف سلول‌هاي سفيد خون و نشان‌دهنده گلبول‌هاي سفيد است. و از آنجايي که اين سلول ها جز سيستم ايمني بدن هستند، تعداد آن ها براي تشخيص بيماري هاي عفوني و غير عفوني لازم است.

Plt

پلاکت ها اجزاي مسطح کوچکي هستند که از بقيه سلول هاي خوني کوچکترند و از آنجايي که حاوي آنزيم هايي براي انعقاد خون هستند، وظيفه اصلي آنها جلوگيري از خون‌ريزي و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است. Plt نشان دهنده تعداد پلاکت ها بوده و عدد مربوط به آن، بزرگترين عدد برگه آزمايش خون است. همچنين بزرگ شدن طحال، خون‌ريزي شديد، سرطان خون، ترومبوسيتوپني، شيمي‌درماني بعد از سرطان، عفونت و نارسايي مغز استخوان از جمله مواردي است که باعث کاهش پلاکت خون مي شوند.

آزمايش قند خون

براي اندازه گيري قند خون بايد حتما ناشتا باشيد و معمولا ميزان نرمال قند خون حداقل بين 65 تا 70 و حداکثر بين 100 تا 110 مي باشد.

آزمايش چربي خون

چربي خون يکي از مواردي است که باعث گرفتگي عروق و مشکلات قلبي مي شود و به طور کلي آزمايش چربي خون شامل اندازه گيري کلسترول، کلسترول خوب، کلسترول بد و تري گليسيريد مي شود.

CBC

اين آزمايش براي شمارش کامل سلول هاي خوني و غلظت خون است و هدف از انجام آن بررسي وضعيت سلامت عمومي است. همچنين براي تشخيص بيماري هايي که بر تعداد سلول هاي خون تاثير مي گذارند مانند کم خوني، التهاب، سرطان و اختلالات انعقادي نيز انجام مي شود.

2- آزمايش تيروئيد

آزمايش هاي بررسي عملکرد تيروئيد يک سري از آزمايش هاي خون هستند که به منظور بررسي صحت عملکرد غده تيروئيد انجام مي شوند. تيروئيد غده کوچکي است که مسئوليت تنظيم بسياري از فرآيندهاي بدن مانند متابوليسم، توليد انرژي و خلق و خوي فرد را به عهده دارد و دو هورمون مهم T3 و T4 را توليد مي کند. اگر غده تيروئيد اين هورمون ها را به ميزان کافي توليد نکند، فرد ممکن است دچار عوارضي مانند اضافه وزن شديد، کاهش وزن شديد، کمبود انرژي و افسردگي شود. معمولا پزشک براي بررسي سطح اين هورمون ها آزمايش T3 يا TSH را تجويز مي کند و در صورت مشاهده نتايج نامطلوب به سراغ آزمايش هاي تکميلي مي رود.

3- آزمايش ديابت

انسولين هورموني است که مواد غذايي قندي و نشاسته را در بدن به انرژي تبديل مي کند. ديابت بر اثر قطع توليد انسولين و کارکرد نامناسب آن در بدن بوجود مي آيد. پزشک متخصص براي بررسي امکان ابتلا به ديابت پنهان يا به طور کلي ميزان پيشرفت اين بيماري از آزمايش هايي استفاده مي کند که عبارتند از :

آزمايش قند خون پلاسما ( FBG )

براي تشخيص ديابت پنهان از اين آزمايش استفاده مي شود و فرد بايد کاملا ناشتا باشد. و از آنجايي که نتيجه گيري در اين آزمايش سريع تر است، معمولا براي تشخيص ديابت اين آزمايش در بين پزشکان متداول تر است.

آزمايش تحمل گلوکز خوراکي

روند انجام اين آزمايش طولاني تر است ولي نتايج دقيق تري به همراه دارد. در اين آزمايش ميزان قند خون پس از هشت ساعت ناشتا و دو ساعت بعد از خوردن محلول حاوي گلوکز نشان داده مي شود و براي تشخيص ديابت پنهان و ديابت بارداري از آن استفاده مي شود.

آزمايش ديابت تصادفي

برخلاف دو آزمايش قبلي، ناشتا بودن در اين آزمايش مهم نيست و در هر ساعتي از روز قابل انجام است.

4- آزمايش بارداري 

براي تشخيص بارداري روش هاي گوناگوني وجود دارد که آزمايش خون و آزمايش ادرار متداول ترين آزمايش هايي است که براي تشخيص بارداري انجام مي شود.

آزمايش خون بارداري

در حين بارداري، سلول هاي موجود در جفت در حال توسعه، hCG توليد مي کنند که hCG براي اولين بار مي تواند حدود يازده روز بعد از بارداري در نمونه خون مادر تشخيص داده شود. به طور کلي آزمايش خون hCG براي تاييد بارداري، تعيين سن تقريبي جنين، تشخيص بارداري خارج از رحم و تشخيص سقط جنين انجام مي شود.

آزمايش ادرار بارداري

آزمايش ادرار يکي از آزمايش هايي است که پزشک متخصص در دوران بارداري براي مادران تجويز مي کند. در دوران بارداري وجود قند در ادرار طبيعي است اما اگر قند در دو آزمايش متوالي بالا باشد يا در يک آزمايش خيلي بالا باشد مي تواند به معناي ابتلا به ديابت بارداري باشد. همچنين وجود بيش از اندازه ي پروتئين در ادرار مي تواند نشانه اي از عفونت ادراري، آسيب هاي کليوي و ... باشد.

5- آزمايش اعتياد (تست اعتیاد در کرج)

از آنجايي که مواد در بدن فرد مصرف کننده جذب خون و بافت اندام ها شده و در نهايت به شکل ادرار خارج مي شود، آزمايش هايي مانند آزمايش ادرار، آزمايش خون، آزمايش موي سر و آزمايش بزاق از جمله آزمايش هايي هستند که براي تشخيص اعتياد در افراد استفاده مي شوند.

6- آزمایش غربالگری

آزمایش های غربالگری آزمایش هایی هستند که حساسیت بالایی دارند و ممکن است برای تشخیص سرطان و تشخیص برخی از بیماری ها انجام شوند. با این حال رایج ترین آزمایش غربالگری، آزمایش غربالگری زنان حامله است که برای بررسی احتمال نقص مادرزادی جنین انجام می شود. آزمایش های غربالگری بارداری معمولا در سه ماهه اول یا دوم بارداری انجام می شوند البته در برخی موارد هم در سه ماهه سوم انجام می شوند.

7- آزمایش هپاتیت

هپاتیت به معنای التهاب کبد است و آزمایشات تشخیص هپاتیت معمولا در زمانی که علائمی مانند درد شکمی، ادرار تیره رنگ، مدفوع روشن، کاهش اشتها و زردی چشم در یک شخص دیده شود، انجام می شوند.

براي انجام کدام آزمايش ها بايد ناشتا باشيم؟

هر چيزي که مي خوريم و مي نوشيم براي مدتي سطح ترکيبات خون ما را تغيير مي دهد؛ به همين دليل براي بررسي دقيق تر لازم است قبل از انجام برخي از آزمايش ها ناشتا باشيم که عبارتند از:
• آزمايش کلسترول خون
• آزمايش قند خون
• آزمايش مربوط به کليه ها
• آزمايش بيوشيمي خون
• تست گلوکز

ویژگی های یک آزمایشگاه خوب در کرج

یکی از دغدغه های بزرگ بیماران یا به طور کلی کسانی که نیاز به انجام آزمایش دارند، پیدا کردن یک آزمایشگاه خوب با نتایج دقیق است. شاید نتوان به طور دقیق گفت بهترین آزمایشگاه کرج کدام است اما دانستن  ویژگی های مهمی که آزمایشگاه ها باید داشته باشند در انتخاب یک آزمایشگاه خوب در کرج کمک بسیاری می کند. برخی از این ویژگی های عبارتند از:

 1- نزدیک بودن آزمایشگاه به محل سکونت

امروزه اکثر افراد ترجیح می دهند برای دسترسی به خدمات پزشکی و آزمایشگاهی نزدیک ترین مکان به محل سکونت خودشان را انتخاب نمایند. به همین جهت نزدیک بودن آزمایشگاه به محل زندگی مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. برای پیدا کردن نزدیک ترین آزمایشگاه ها در کرج می توانید در قسمت "انتخاب محله" در بالای همین صفحه، محل زندگی خودتان را انتخاب کرده و نزدیک ترین آزمایشگاه را پیدا کنید.

2- فضای آزمایشگاه

برخی از افرادی که برای تشخیص بیماری خود به آزمایشگاه مراجعه می کنند، استرس زیادی دارند؛ به همین جهت آرامش بخش بودن فضا، داشتن یک دکوراسیون مناسب و وجود نظم در سیستم نوبت دهی تأثیر خیلی خوبی در روحیه افراد می گذارد. علاوه بر این بهداشتی بودن فضا و رعایت نکات مهم برای جلوگیری از شیوع بیماری در آزمایشگاه ها بسیار مهم است.

3- نحوه برخورد پرسنل

یکی از مهمترین پارامترهای تأثیرگذار در ذهن افراد نحوه برخورد پرسنل است. وجود پرسنل آموزش دیده و مجرب باعث می شود، شخص تجربه بهتری داشته و زمان انتظار را به خوبی بگذارند. به علاوه اینکه نمونه گیران یک آزمایشگاه تجربه کافی داشته باشند اهمیت زیادی دارد و باعث می شود مراجعان و بیماران بدون کمترین درد آزمایش خود را به اتمام برسانند.

4- صحت و دقت نتایج آزمایش

اصلی ترین ویژگی یک آزمایشگاه صحت و دقت نتایج آزمایش های آن می باشد. که در چنین حالتی داشتن متخصصان آزمایشگاهی مجرب و تجهیزات و دستگاه های به روز و پیشرفته بسیار مهم می باشد.

5- گستره آزمایش ها

هرچه طیف آزمایش هایی که یک آزمایشگاه انجام می دهد گسترده تر باشد، بهتر است. چراکه مراجعه کنندگان مجبور نخواهند بود برای انجام تمام آزمایش هایی که پزشکشان تجویز کرده به چندین آزمایشگاه مراجعه کنند و می تواند با مراجعه به یک آزمایشگاه خوب در کرج که گستره آزمایش های کاملی دارد، نیاز خود را برطرف کنند.

6- سرعت پاسخ دهی 

همه ما به خوبی می دانیم که تشخیص زود هنگام یک بیماری در روند درمان آن چقدر اهمیت دارد. به همین جهت سرعت پاسخ دهی یک آزمایشگاه عامل تأثیرگذار و مهمی در انتخاب آن است. همچنین اگر یک آزمایشگاه امکان پاسخ دهی به صورت آنلاین را داشته باشد و بتواند نیاز مراجعه کنندگان خودش را بدون نیاز به مراجعه حضوری رفع نماید، خیلی بهتر است.

چطور یک آزمایشگاه خوب در کرج پیدا کنیم؟

لازمه تشخيص هر بيماري، نتايج دقيق آزمايش هايي است که پزشک تجوير کرده است. برخي از پزشک ها تاکيد خاصي روي نتايج يک آزمايشگاه دارند و آن را به بيماران خود پيشنهاد مي دهند ولي در مواردي هم پزشک آزمايشگاهي معرفي نمي کند و انتخاب آزمايشگاه به عهده خود شخص است. به همین جهت ما در این صفحه، ليستي از بهترين آزمايشگاه هاي کرج را جمع آوري کرده ايم که شما با مراجعه به صفحات هر کدام از آزمایشگاه های کرج مي توانيد اطلاعات لازم درباره آن آزمايشگاه را بدست بياوريد.

لینک کوتاه آزمایشگاه های کرج

آخرین نظرات زیرگروه آزمایشگاه
رها صالحی : کلینیک مشاوره ژنتیک دکتر صابری
سلام خسته نباشید دخترم بعد از به دنیا اومدن متوجه مشکل قلبی اش شدیم و جابه جایی رگ داشت و بعد از جراحی از دستش دادم ایا این مشکل ژن ارثی داره و ممکنه دوباره تکرار بشه چه ازمایشاتی لازمه من وهمسرم انجام بدبم ممنون میشم کمکم کنید مشاهده
حسام صفائی دوست : آزمایشگاه تشخیص طبی پاسارگاد
سلام من یکسری آزمایش ANA .PANCA CANCA ANTIds .ANTI SSA . ANTI SSB ..HLABT HLAB .Lupus anti coguland . B2 microglobin. CRP ESR. Anti cardioilipid داده هزینش زیاد میشه می خواستم ببینم آیا جاهای دواتی دارند و با دفترچه چند درصد کم میشه آیا همش و دارین شما؟ سپاس مشاهده
اکرم داده : آزمایشگاه فرسام
سلام بیمه تکمیلی اتیه رو قبول می کنید مشاهده
ناهید تقی پور : کلینیک مشاوره ژنتیک دکتر صابری
سلام من هفته ۱۹بارداری سقط داشتم جنین مشکل حذف کروموزم ۶داشت ایا این ژن ارثی هست مشاهده
شهرام رشیدپور : آزمایشگاه تشخیص طبی پیک
عالیست مشاهده
فاطمه : آزمایشگاه تشخیص طبی پاسارگاد
سلام تست کرونا انجام میدید؟ و اینکه هزینش چقدر هست؟ مشاهده
سعید : آزمایشگاه فرسام
سلام وبسایت آزمایشگاه مشکل داره؟جواب آزمايشات را کجا میتونیم چک کنیم؟ممنون مشاهده
محله های آزمایشگاه