شنوایی سنجی کرج

لینک با موفقیت کپی شد. انتخاب محله بروزترین بیشترین نظرات
لیستی از بهترین متخصصین شنوایی سنجی کرج که خدماتی مانند تست شنوایی، غربالگری شنوایی، توانبخشی وزوز گوش، توانبخشی سرگیجه، توانبخشی تعادل، ساخت انواع سمعک هوشمند، نامرئی، ضد آب و ... را انجام می دهند.
طیبه کاظمیان شنوایی شناس
شنوایی سنجی
خیابان درختي ، بلوار حدادی ، انتهای ۲۰ متری انقلاب
خدمات و آزمون های شنوایی مرکز جامع شنوایی و سمعک البرز : ، ، تست ادیومتری: جهت ارزیابی میزان کم شنوایی
شنوایی سنجی
چهار راه طالقانی شمالی ، جنب بانک صادرات مرکزی ، کوچه پوشاک سالیان ، ساختمان پزشکان آترا ، طبقه 3 ، واحد 4
آزمایشات شنوایی بزرگسالان و کودکان با تجهیزات پیشرفته سنجش شنوایی نوزادان تجویز سمعک
شنوایی سنجی
عظیمیه ، میدان مهران ، جنب بیمارستان تخت جمشید ، ساختمان پزشکان کوروش ، طبقه دوم ، واحد 201
تجویز مدرن ترین سمعک های نامرئی و دیجیتال
شنوایی سنجی
چهارراه طالقانی ، جنب پست ، ساختمان وزرا ، طبقه ی 7 ، واحد 702
فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی با 14 سابقه کار ، انجام کلیه تست های شنوایی ، تجویز و تنظیم برند های معروف سمعک ، sieme
شنوایی سنجی
انتهای 45 متری گلشهر ، خیابان انوشیروان غربی ، پلاک 25 ، طبقه اول
ارزیابی شنوایی بزرگسالان و اطفال
شنوایی سنجی
کرج ، فردیس ، سه راه حافظیه ، روبروی اداره گاز، ساختمان ماهان ، طبقه اول ، واحد ۲
کارشناس شنوایی شناسی
شنوایی سنجی
45 متری گلشهر ، چهارراه گلزار ، جنب سازمان انتقال خون ، درمانگاه دکتر شاهرخی (داخل درمانگاه )
بلوار طالقانی شمالی ، جنب پوشاک سالیان ، ساختمان پزشکان هستی ، طبقه اول
سه راه گوهردشت ، به سمت میدان سپاه ، نبش ولیعصر 6 ، برج جهان نما ، طبقه 2 ، واحد6
بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی ، نرسیده به اداره پست ، برج آذرخش ، طبقه 1
افزودن صفحه شما به لیست شنوایی سنجی
شنوایی سنجی کرج

کارشناس شنوايي سنجي در کرج کيست؟

کارشناس شنوايي سنجي يا شنوايي شناس، پزشکي است که در زمينه تشخيص و درمان بيماري هاي مربوط به سيستم شنوايي و مشکلات شنوايي و تعادل، تخصص دارد. و به طور کلي برخي از وظايف متخصص شنوايي سنجي يا اديولوژيست عبارتند از:
• شناسايي و تشخيص مشکلات شنوايي در افراد از طريق دستگاه ها و تست هاي مختلف
• انجام غربالگري شنوايي در کارخانه ها، اردوگاه ها و ...
• انجام غربالگري و تست شنوايي نوزادان، خردسالان و کودکان در سنين مدرسه
• تشخيص و درمان وزوز گوش با استفاده از روش هاي غيرجراحي
• پيشگيري از آسيب هاي شنوايي
• تشخيص و درمان ضعف شنوايي
• ارائه سمعک و ساير وسايل کمک شنوايي
• ساخت انواع قالب هاي سمعک
• پيشنهاد و مشاوره انجام جراحي کاشت حلزون شنوايي
• کمک به برقراري ارتباط با کم شنوايان براي مثال نحوه برقراري ارتباط با کودک دو زبانه
• انجام توانبخشي شنوايي
• پژوهش در زمينه شنوايي و تعادل
• اداره دفاتر ارزيابي شنوايي شناسي

مطالعه بیشتر

انواع تخصص هاي شنوايي شناسي

تخصص شنوايي شناسي در سه زيرشاخه تشخيصي، توانبخشي و حفاظت و پيشگيري قرار مي گيرد. که هر يک از آن ها عبارتند از:

شنوايي شناسي تشخيصي

در اين شاخه، شنوايي شناس با استفاده از آزمون هاي رفتاري، فيزيولوژيک و الکتروفيزيولوژيک ميزان شنوايي فرد را ارزيابي کرده و محل ضايعات شنوايي را مشخص مي کند. در واقع همانطور که از اسمش پيداست با استفاده از آزمايشات و آزمون هاي شنوايي، مشکلات را تشخيص مي دهد و به دو بخش براي کودکان و بزرگسالان تقسيم مي شود. 

شنوايي شناسي توانبخشي

شنوايي سنجي توانبخشي خود به دو بخش توانبخشي شنوايي و توانبخشي تعادل تقسيم مي شود. 
توانبخشي شنوايي شامل تجويز و تنظيم وسايل کمک شنوايي، ارزيابي افرادي که مي خواهند از پروتز کاشت حلزوني استفاده کنند، آموزش مهارت هاي ارتباطي براي افراد کم شنوا، کمک به سازگاري رواني افراد کم شنوا و خانواده هايشان، توانبخشي وزوز گوش و در نهايت توانبخشي کساني که دچار اختلالات شنوايي شده اند، مي باشد.
توانبخشي تعادل به کساني که از سرگيجه و عدم تعادل رنج مي برند، کمک مي کند و با انجام برخي از مانور ها يا تمرينات خاص سعي مي کند تا سرگيجه، اختلالات سيستم وستيبولار (سيستم تعادلي بدن)، مشکلات مخچه اي و سيستم عصبي مرکزي را بهبود بخشد.

شنوايي شناسي حفاظت و پيشگيري

اين شاخه از شنوايي شناسي براي پيشگيري از آسيب هاي شنوايي است و يکي از مهمترين اقدامات براي اين امر، انجام غربالگري شنوايي در سطوح مختلف در مهدکودک ها، مدارس، کارخانجات و مراکز نظامي مي باشد.

انواع تست هاي شنوايي سنجي

اولين اقدام يک کارشناس شنوايي شناس، انجام آزمون هاي شنوايي براي تشخيص وضعيت سلامتي شنوايي افراد است. اين آزمون ها نوع و ميزان کم شنوايي را مشخص مي کنند و در اتاقک هاي عايق صوت با هدفون هاي مخصوص انجام مي شوند. برخي از اين آزمون ها عبارتند از:

اديومتري با تون خالص (Pure Tone Audiometry)

اديومتري با تون خالص يکي از مهمترين آزمون هاي شنوايي است که براي اندازه گيري آستانه شنوايي در فرکانس هاي مختلف انجام مي شود و در دو حالت سنجش شنوايي از راه هوايي و راه استخواني امکان پذير است. در راه هوايي از بيمار خواسته مي شود به اتاقک عايق صدا رفته و هدفون را بر روي گوشش قرار دهد. سپس صداهاي مختلفي از طريق هدفون به گوشش فرستاده مي شود و بيمار به هنگام شنيدن صداها بايد دکمه پاسخ را فشار دهد. در نهايت نتايج حاصل از آزمون براي هر گوش به صورت جداگانه در اديوگرام يا نوار گوش ثبت مي شود. اما گاهي اوقات به علت بسته شدن مجراي گوش، امکان استفاده از هدفون وجود ندارد و راه هوايي، نتايج قابل اعتمادي توليد نمي کند. بنابراين در چنين مواقعي از راه استخواني استفاده مي شود. به اين شکل که يک وسيله ارتعاشگر توسط هدبند بر روي استخوان پشت گوش قرار مي گيرد و صداهايي با فرکانس هاي مختلف باعث ايجاد ارتعاش هاي مکانيکي بر روي استخوان شده و سپس به گوش منتقل مي شود. شنوايي سنجي تون خالص از راه استخواني براي بررسي حساسيت گوش داخلي و عصب شنوايي به کار مي رود و اگر مشکلي در گوش مياني يا خارجي وجود داشته باشد توسط اين آزمون مشخص مي شود.

شنوايي سنجي گفتاري (Speech Audiometry)

اين آزمون مشابه آزمون اديومتري با تون خالص است با اين تفاوت که به جاي صداهاي مختلف از صداي صحبت کردن به صورت زنده يا ضبط شده استفاده مي شود. آزمون گفتاري ميزان درک و تمايز گفتار در افراد را مشخص مي کند و براي تنظيم سمعک، تشخيص تومور عصب شنوايي، نوروپاتي شنوايي و بررسي مسير شنوايي محيطي و مرکزي سيستم شنوايي استفاده مي شود.

تمپانومتري (Tympanometry)

تمپانومتري به معني بررسي واکنش هاي پرده گوش به صوت است و در اين آزمون مقدار حرکت سيستم گوش مياني به وسيله فشار هوا در کانال گوش خارجي اندازه گيري مي شود. در واقع براي انجام اين تست، گوشي نرمي در گوش قرار مي گيرد که با تغيير فشار و ايجاد صوت، به بررسي واکنش هاي گوش کمک کرده و نحوه حرکت پرده گوش را نشان مي دهد.

غربالگري شنوايي نوزادان

اکثر نوزاداني که به دنيا مي آيند، داراي شنوايي طبيعي هستند با اين حال از هر 1000 کودک، 1 تا 3 کودک مشکل کم شنوايي دارند و از آنجايي که بدون انجام غربالگري شنوايي، امکان کشف مشکل شنوايي در ماه هاي اول تولد وجود ندارد، انجام آزمون غربالگري شنوايي براي نوزادان ضروري مي باشد. به طور کلي دو نوع ارزيابي شنوايي براي غربالگري نوزادان وجود دارد که عبارتند از:

آزمون انتشار اتوآکوستيک (OAE)

اين آزمون براي ارزيابي سلامت حلزون گوش داخلي در نوزادان انجام مي شود. در اين آزمون امواج صوتي که در گوش داخلي توليد شده و به کانال گوش خارجي پس فرستاده مي شود را اندازه گيري مي کنند. و قبولي در آن به منزله عملکرد طبيعي سيستم حلزوني و گوش مياني در کودک مي باشد.

آزمون پاسخ ساقه‌ي مغز به صوت (ABR)

اين آزمون عملکرد عصب شنوايي را مورد بررسي قرار مي دهد و از آزمون قبلي کاملتر است. در اين روش يک سري الکترود هاي سطحي به سر نوزاد مي چسبانند و سپس از طريق هدفون، محرک هايي را به گوش نوزاد فرستاده و پاسخ دريافتي عصب و ساقه مغز که از طريق الکترود ها مشخص مي شود را ثبت مي کنند.

به طور کلي غربالگري نوزادان طي دو مرحله انجام مي شود. مرحله اول شامل تست OAE است و در اولين روزهاي تولد انجام مي شود و مرحله دوم زماني انجام مي شود که کودک در مرحله اول رد شده باشد. مرحله دوم تست غربالگري معمولا 2 الي 8 هفته بعد از انجام مرحله اول مي باشد و در طول مرحله دوم، مجددا تست OAE انجام شده و در صورت رد شدن، تست ABR نيز انجام مي شود. در صورت رد مرحله دوم، قبل از رسيدن به 3 ماهگي مشاوره شنوايي سنجي و ارزيابي هاي تشخيصي ديگر براي کودک انجام شده و در نهايت قبل از سن 6 ماهگي مراحل درمان و توانبخشي براي کودکان کم شنوا شروع مي شود.

آخرین نظرات زیرگروه شنوایی سنجی
تهامی : کلینیک شنوایی شناسی و سمعک گلشهر
خسته نباشید ببخشید سوالی داشتم. اینکه میگن سمعک‌ها وز وز میکنن و نویز محیط رو میشنویم، درسته؟ یا سمعک‌های گرون‌قیمت اینطوری نیستن و خوبن؟ مشاهده
سهراب : کلینیک شنوایی شناسی و سمعک گلشهر
سلام و وقت به خیر بنده در نوزادی به دلیل عفونت شدیدی که داشتم دچار افت شنوایی در محدوده فرکانس های بالا شدم و به دنبال آن، کمی مشکل تکلم برخی حروف خاص. تا به امروز که 25 ساله هستم با مشکل خاصی مواجه نشدم و زندگی نرمالی داشتم، ولی الان به دلیل نیاز به تسلط کامل زبان خارجی، ضعف شنواییم به معضل تبدیل شده. می خواستم ببینم راه حلی به جز سمعک برای این مشکل هست؟ همزمان با سمعک می شه از هدفون استفاده کرد؟ اگر چند باری از سمعک استفاده کنم گوشم تنبل می شه و مجبورم همیشه استفاده کنم؟ ممنون می شم اگر راهنمایی کنید. مشاهده
نسرین : شنوایی سنجی و سمعک نوا
سلام ببخشید بچم در زمان نوزادیش آزمون غربالگری شنواییش سالم بود. بازم لازمه انجام بده؟ مشاهده
معصومی : کلینیک شنوایی و سمعک مهرگان
سلام آیا امکان برقراری ارتباط بین سمعک و گوشی موبایل وجود دارد؟ مشاهده
علیزاده : مرکز شنوایی و سمعک فونیکس
سلام وقت به خیر چند روزه برای پسرم سمعک گرفتم. امروز صدای خش خش میده. مشکل از چیه؟ مشاهده
مردان پور : شنوایی سنجی و سمعک نوا
تعمیر سمعک هم انجام میدید؟ مشاهده
سید شجاع : کلینیک شنوایی و سمعک مهرگان
آیا تعمیر سمعک را انجام می دهید ؟ ممنونم مشاهده
محله های شنوایی سنجی