شنوایی سنجی خیابان برغان کرج

لینک با موفقیت کپی شد. انتخاب محله
لیستی از بهترین متخصصین شنوایی سنجی کرج که خدماتی مانند تست شنوایی، غربالگری شنوایی، توانبخشی وزوز گوش، توانبخشی سرگیجه، توانبخشی تعادل، ساخت انواع سمعک هوشمند، نامرئی، ضد آب و ... را انجام می دهند.
افزودن صفحه شما به شنوایی سنجی مشاهده لیست کامل شنوایی سنجی کرج
شنوایی سنجی کرج

کارشناس شنوايي سنجي در کرج کيست؟

کارشناس شنوايي سنجي يا شنوايي شناس، پزشکي است که در زمينه تشخيص و درمان بيماري هاي مربوط به سيستم شنوايي و مشکلات شنوايي و تعادل، تخصص دارد. و به طور کلي برخي از وظايف متخصص شنوايي سنجي يا اديولوژيست عبارتند از:
• شناسايي و تشخيص مشکلات شنوايي در افراد از طريق دستگاه ها و تست هاي مختلف
• انجام غربالگري شنوايي در کارخانه ها، اردوگاه ها و ...
• انجام غربالگري و تست شنوايي نوزادان، خردسالان و کودکان در سنين مدرسه
• تشخيص و درمان وزوز گوش با استفاده از روش هاي غيرجراحي
• پيشگيري از آسيب هاي شنوايي
• تشخيص و درمان ضعف شنوايي
• ارائه سمعک و ساير وسايل کمک شنوايي
• ساخت انواع قالب هاي سمعک
• پيشنهاد و مشاوره انجام جراحي کاشت حلزون شنوايي
• کمک به برقراري ارتباط با کم شنوايان براي مثال نحوه برقراري ارتباط با کودک دو زبانه
• انجام توانبخشي شنوايي
• پژوهش در زمينه شنوايي و تعادل
• اداره دفاتر ارزيابي شنوايي شناسي

مطالعه بیشتر

انواع تخصص هاي شنوايي شناسي

تخصص شنوايي شناسي در سه زيرشاخه تشخيصي، توانبخشي و حفاظت و پيشگيري قرار مي گيرد. که هر يک از آن ها عبارتند از:

شنوايي شناسي تشخيصي

در اين شاخه، شنوايي شناس با استفاده از آزمون هاي رفتاري، فيزيولوژيک و الکتروفيزيولوژيک ميزان شنوايي فرد را ارزيابي کرده و محل ضايعات شنوايي را مشخص مي کند. در واقع همانطور که از اسمش پيداست با استفاده از آزمايشات و آزمون هاي شنوايي، مشکلات را تشخيص مي دهد و به دو بخش براي کودکان و بزرگسالان تقسيم مي شود. 

شنوايي شناسي توانبخشي

شنوايي سنجي توانبخشي خود به دو بخش توانبخشي شنوايي و توانبخشي تعادل تقسيم مي شود. 
توانبخشي شنوايي شامل تجويز و تنظيم وسايل کمک شنوايي، ارزيابي افرادي که مي خواهند از پروتز کاشت حلزوني استفاده کنند، آموزش مهارت هاي ارتباطي براي افراد کم شنوا، کمک به سازگاري رواني افراد کم شنوا و خانواده هايشان، توانبخشي وزوز گوش و در نهايت توانبخشي کساني که دچار اختلالات شنوايي شده اند، مي باشد.
توانبخشي تعادل به کساني که از سرگيجه و عدم تعادل رنج مي برند، کمک مي کند و با انجام برخي از مانور ها يا تمرينات خاص سعي مي کند تا سرگيجه، اختلالات سيستم وستيبولار (سيستم تعادلي بدن)، مشکلات مخچه اي و سيستم عصبي مرکزي را بهبود بخشد.

شنوايي شناسي حفاظت و پيشگيري

اين شاخه از شنوايي شناسي براي پيشگيري از آسيب هاي شنوايي است و يکي از مهمترين اقدامات براي اين امر، انجام غربالگري شنوايي در سطوح مختلف در مهدکودک ها، مدارس، کارخانجات و مراکز نظامي مي باشد.

انواع تست هاي شنوايي سنجي

اولين اقدام يک کارشناس شنوايي شناس، انجام آزمون هاي شنوايي براي تشخيص وضعيت سلامتي شنوايي افراد است. اين آزمون ها نوع و ميزان کم شنوايي را مشخص مي کنند و در اتاقک هاي عايق صوت با هدفون هاي مخصوص انجام مي شوند. برخي از اين آزمون ها عبارتند از:

اديومتري با تون خالص (Pure Tone Audiometry)

اديومتري با تون خالص يکي از مهمترين آزمون هاي شنوايي است که براي اندازه گيري آستانه شنوايي در فرکانس هاي مختلف انجام مي شود و در دو حالت سنجش شنوايي از راه هوايي و راه استخواني امکان پذير است. در راه هوايي از بيمار خواسته مي شود به اتاقک عايق صدا رفته و هدفون را بر روي گوشش قرار دهد. سپس صداهاي مختلفي از طريق هدفون به گوشش فرستاده مي شود و بيمار به هنگام شنيدن صداها بايد دکمه پاسخ را فشار دهد. در نهايت نتايج حاصل از آزمون براي هر گوش به صورت جداگانه در اديوگرام يا نوار گوش ثبت مي شود. اما گاهي اوقات به علت بسته شدن مجراي گوش، امکان استفاده از هدفون وجود ندارد و راه هوايي، نتايج قابل اعتمادي توليد نمي کند. بنابراين در چنين مواقعي از راه استخواني استفاده مي شود. به اين شکل که يک وسيله ارتعاشگر توسط هدبند بر روي استخوان پشت گوش قرار مي گيرد و صداهايي با فرکانس هاي مختلف باعث ايجاد ارتعاش هاي مکانيکي بر روي استخوان شده و سپس به گوش منتقل مي شود. شنوايي سنجي تون خالص از راه استخواني براي بررسي حساسيت گوش داخلي و عصب شنوايي به کار مي رود و اگر مشکلي در گوش مياني يا خارجي وجود داشته باشد توسط اين آزمون مشخص مي شود.

شنوايي سنجي گفتاري (Speech Audiometry)

اين آزمون مشابه آزمون اديومتري با تون خالص است با اين تفاوت که به جاي صداهاي مختلف از صداي صحبت کردن به صورت زنده يا ضبط شده استفاده مي شود. آزمون گفتاري ميزان درک و تمايز گفتار در افراد را مشخص مي کند و براي تنظيم سمعک، تشخيص تومور عصب شنوايي، نوروپاتي شنوايي و بررسي مسير شنوايي محيطي و مرکزي سيستم شنوايي استفاده مي شود.

تمپانومتري (Tympanometry)

تمپانومتري به معني بررسي واکنش هاي پرده گوش به صوت است و در اين آزمون مقدار حرکت سيستم گوش مياني به وسيله فشار هوا در کانال گوش خارجي اندازه گيري مي شود. در واقع براي انجام اين تست، گوشي نرمي در گوش قرار مي گيرد که با تغيير فشار و ايجاد صوت، به بررسي واکنش هاي گوش کمک کرده و نحوه حرکت پرده گوش را نشان مي دهد.

غربالگري شنوايي نوزادان

اکثر نوزاداني که به دنيا مي آيند، داراي شنوايي طبيعي هستند با اين حال از هر 1000 کودک، 1 تا 3 کودک مشکل کم شنوايي دارند و از آنجايي که بدون انجام غربالگري شنوايي، امکان کشف مشکل شنوايي در ماه هاي اول تولد وجود ندارد، انجام آزمون غربالگري شنوايي براي نوزادان ضروري مي باشد. به طور کلي دو نوع ارزيابي شنوايي براي غربالگري نوزادان وجود دارد که عبارتند از:

آزمون انتشار اتوآکوستيک (OAE)

اين آزمون براي ارزيابي سلامت حلزون گوش داخلي در نوزادان انجام مي شود. در اين آزمون امواج صوتي که در گوش داخلي توليد شده و به کانال گوش خارجي پس فرستاده مي شود را اندازه گيري مي کنند. و قبولي در آن به منزله عملکرد طبيعي سيستم حلزوني و گوش مياني در کودک مي باشد.

آزمون پاسخ ساقه‌ي مغز به صوت (ABR)

اين آزمون عملکرد عصب شنوايي را مورد بررسي قرار مي دهد و از آزمون قبلي کاملتر است. در اين روش يک سري الکترود هاي سطحي به سر نوزاد مي چسبانند و سپس از طريق هدفون، محرک هايي را به گوش نوزاد فرستاده و پاسخ دريافتي عصب و ساقه مغز که از طريق الکترود ها مشخص مي شود را ثبت مي کنند.

به طور کلي غربالگري نوزادان طي دو مرحله انجام مي شود. مرحله اول شامل تست OAE است و در اولين روزهاي تولد انجام مي شود و مرحله دوم زماني انجام مي شود که کودک در مرحله اول رد شده باشد. مرحله دوم تست غربالگري معمولا 2 الي 8 هفته بعد از انجام مرحله اول مي باشد و در طول مرحله دوم، مجددا تست OAE انجام شده و در صورت رد شدن، تست ABR نيز انجام مي شود. در صورت رد مرحله دوم، قبل از رسيدن به 3 ماهگي مشاوره شنوايي سنجي و ارزيابي هاي تشخيصي ديگر براي کودک انجام شده و در نهايت قبل از سن 6 ماهگي مراحل درمان و توانبخشي براي کودکان کم شنوا شروع مي شود.

آخرین نظرات زیرگروه شنوایی سنجی
ترلان : مرکز ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک فردیس
سلام نوزاد سه ماهه که داخل شنوایی سنجی ۱۵ روزگیش مشکلی نبوده اما الان عکس العملی به صدا ها نشون نمیده حتی صداهای ناگهانی و بلند، مشکلش چیه؟ باید چه کاری انجام داد؟ چجوری باید درمان بشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. مشاهده
بهادر : مرکز شنوایی و سمعک فونیکس
با سلام. برای چسباندن لوله جدید به قالب پلاستیکی سمعک باید از چه چسبی استفاده کرد؟ ممنون مشاهده
پریا : کلینیک شنوایی و سمعک مهرگان
سلام پسر دو ساله ای دارم که حرف نمیزنه دکتر براش تست aabr تجویز کرده اما من شنیدم این تست فقط برای نوزادان هست و برای کودکان انجام نمیشه آیا درسته؟ و اینکه من باید کجا برای این تست مراجعه کنم آیا شنوایی سنجی های معمولی در سطح شهر هم انجام میدن؟ مشاهده
ناصری : مرکز جامع ارزیابی شنوایی و سمعک البرز
باسلام از زمان کودکی همیشه دچار عفونت گوش میشدم الان حدود ۶۰ سال دارم وبعداز عمل جراحی روی هردو گوشم الان عفونتی ندارن ولی افت شنوایی زیادی دارم گوش راستم ۳۰ در صد و گوش چپم ۵۰ در صد شنوایی دارد و شایدم الان کمتر شده باشد حدود ۳۰ ساله از سمعک استفاده میکنم ابتدا درگوش راستم سمعک آنالوگ تو گوشی و الان فقط درگوش چپم از سمعک پشت گوشی آنالوگ ولی متاسفانه خیلی خسته میشم سرم درد میگیره و حرفارو واضح نمیشنوم . سوال من از شما اینه که آیا من باید در هردو گوشم از سمعک استفاده کنم ؟ وچه نوع سمعکی شما پیشنهاد میکنید؟ با سپاس از شما مشاهده
مارال : کلینیک شنوایی سنجی آوا
سلام وقتتون بخير بچه من دوماه پيش كه بدنيا اومد يك هفته بعد برديمش شنوايي سنجي همون بيمارستان. دكتر گفت عصب گوشش يخورده ضعيغه. الان با كوچيك ترين صدا از خواب بلند ميشه باهاشم حرف ميزنيم عكس العمل نشون ميده يعني يك قدم كوچيكم ور ميداريم از خواب بلند ميشه آيا لازم هست ببريمش دوباره شنوايي سنجي؟ مشاهده
امیرسام : مرکز شنوایی شناسی آوای امید
سلام من ۱۸ سالمه و تو بچگی اوریون گرفتم و گوش سمت چپم به طور کامل ناشنوا هست. الآن من میخوام بدونم هیچ درمانی برام من وجود نداره،چون شنیدم ویروس اوریون به عصب شنوایی آسیب میزنه. با پیوند عصب شنوایی نمیشه درمانش کرد؟؟ یا هیچ راه حل دیگه ای براش وجود نداره؟؟ ممنون میشم جواب بدید. مشاهده
سیاوش : کلینیک شنوایی و سمعک مهرگان
سلام وقتتون به خیر سمعک نامرئی هم دارین؟ مشاهده
محله های شنوایی سنجی