متخصص ارتوپدی کرج

انتخاب محله
اسگن و ارزیابی پا ..طراحی ساخت انواع کفش و کفی و صندل طبی و انواع ارتز پروتز
متخصص ارتوپدی
خیابان شهید بهشتی ، بعد از خیابان استانداری ، نرسیده به کسری ، برج نگین البرز ، طبقه ششم ، واحد 1
خدمات ارتوپدی آسیب های ستون فقرات آسیب های منیسک زانو آسیب های رباط صلیبی زانو تعویض مفاصل زانو ولگن درمان انواع شکستگی ها درمان آرتروز زانو
متخصص ارتوپدی
فردیس ، بین فلکه اول و سه راه حافظیه ، خیابان چهارم (شهید عطایی) ، پلاک 98 مرکز درمانی سپنتا
جراح و متخصص استخوان و مفاصل (بورد ارتوپدی) دارای گواهینامه بین الملی AO از سوئیس
متخصص ارتوپدی
فردیس ، بین فلکه اول و سه راه حافظیه ، خیابان چهارم ، پلاک 98 مرکز درمانی سپنتا
متخصص ارتوپدی
چهارراه طالقانی ، ابتدای طالقانی جنوبی ، کوچه شهید مصطفی خمینی ، ساختمان پزشکان طالقانی ، طبقه 2 ، واحد 4
متخصص ارتوپدی
چهارراه طالقانی ، به سمت میدان شهدا ، نرسیده به خیابان بیمارستان کمالی ، ساختمان پزشکان 110 ، طبقه دوم
متخصص ارتوپدی
چهارراه طالقانی ، نبش پل ، برج شاه کرم ، طبقه 5
جهانشهر ، بیمارستان مدنی
بلوار دانش آموز ، جنب بیمارستان قائم ، خیابان شهید حیدرخانی ، مرکز پزشکی امین ، طبقه اول ، واحد ۲
بلوار طالقانی جنوبی ، چهارراه هفت تیر ، ساختمان یاس ، طبقه اول ، واحد ۱۰۴
ميدان شهدا ، نرسیده به چهارراه طالقانی ، ساختمان ارم ، طبقه اول
متخصص ارتوپدی کرج

دکتر ارتوپدی در کرج کیست؟

سیستم حرکتی انسان شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و بافت های دیگری است که در اندام های حرکتی وجود دارند. و متخصص ارتوپدی، جراحی است که در حیطه سیستم حرکتی بدن، فعالیت دارد. اما وقتی می گوییم جراح، به این معنی نیست که متخصص ارتوپدی فقط جراحی انجام می دهد. بلکه تشخیص و درمان هر نوع بیماری در زمینه ی سیستم حرکتی بدن، به عهده ی دکتر ارتوپد می باشد.
کلمه ی ارتوپد از ترکیب دو کلمه ی ارتو به معنای صاف و پدی به معنای کودک تشکیل شده است. علت این نام گذاری به حیطه ی فعالیت اولین پزشکان این حوزه مربوط می شود که کارشان، صاف کردن اندام ها در بچه هایی با دست، پا یا ستون فقرات کج بود. و امروزه حیطه فعالیت متخصصین ارتوپدی از صاف کردن اندام فراتر رفته و موارد زیادی را در بر می گیرد که در ادامه بررسی می کنیم.

 

حیطه فعالیت متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپدی که جراح استخوان و مفاصل هم نامیده می شود، به تشخیص و درمان مشکلات سیستم حرکتی انسان می پردازد. به طور کلی برخی از مشکلات و بیماری هایی که در حیطه ی فعالیت دکتر ارتوپدی قرار می گیرند، عبارتند از:
• شکستگی استخوان
• آسیب های استخوان و مفاصل ناشی از کشیدگی، در رفتگی و رگ به رگ شدن
• پاره شدن تاندون ها و رباط ها
• اختلالات ناشی از آسیب های ورزشی
• آسیب ستون فقرات
• تعویض مفصل زانو
• تعویض مفصل لگن
• درمان آرتروز
• درمان مشکلات مربوط به ساییدگی مفاصل
• آسیب رباط صلیبی (یکی از رباط های مهم مفصل زانو)
• جراحی مفاصل
• درمان مشکلات ناشی از عفونت اندام ها
• تومورهای استخوان و بافت های نرم اندام حرکتی
• بیماری های مادرزادی اندام های حرکتی
• پوکی استخوان

رایج ترین عمل های جراحی ارتوپدی

با اینکه اکثر افراد، تصور می کنند که جراح ارتوپد فقط جراحی انجام می دهد و برای درمان مشکلات از این روش استفاده می کند، اینطور نیست و جراحی آخرین روش درمانی است که یک دکتر ارتوپد از آن استفاده می کند. به طور کلی برخی از رایج ترین جراحی هایی که پزشکان ارتوپد انجام می دهند عبارتند از:

1. آرتروسکوپی

آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است و آرتروسکوپ وسیله ای است که از آن برای دیدن داخل مفاصل، درمان پارگی لیگامان در شانه و زانو، خروج بافت های ملتهب، درمان سندرم کانال کارپ در مچ دست، ترمیم و خروج غضروف های آسیب دیده و ... استفاده می شود. آرتروسکوپ در واقع از یک لوله فلزی توخالی به اندازه نی و یک دوربین فیلمبرداری قوی در انتهای این لوله تشکیل شده است. که پزشک متخصص ارتوپدی از طریق یک شکاف میلیمتری این میله را وارد فضای مفصلی کرده و پس از دیدن تصاویر تهیه شده توسط دوربین در صورت لزوم شکاف دیگری ایجاد کرده و اقدام به جراحی می نماید.

2. آرتروپلاستی (تعویض مفصل)

مفاصل به دلایل مختلفی مانند آرتروز، روماتیسم، عفونت داخلی، تومورهای بافت نرم و ... آسیب دیده و کارایی خود را از دست می دهند. آرتروپلاستی یک عمل جراحی است که سطوح متحرک مفاصلی که آسیب دیده اند را برداشته یا به طور کامل جایگزین می کنند. به طور کلی در طول آرتروپلاستی مفصل، جراح ارتوپد با استفاده از وسایل مخصوص، قسمت های آسیب دیده را جدا کرده و با اجزای مصنوعی مانند ایمپلنت ها جایگزین می کند.

3. استئوتومی

استئوتومی نوعی عمل جراحی برای تصحیح طول استخوان (کوتاه و بلند کردن استخوان) و تصحیح امتداد استخوان می باشد. در این نوع عمل جراحی، استخوان بیمار توسط جراح و به صورت کنترل شده ای برش داده شده و شکسته می شود تا اقدامات اصلاحی انجام شود و پس از آن به وسیله پیچ و پلاک در وضعیت مناسب قرار می گیرد تا مجددا جوش بخورد.

4. ترمیم شکستگی استخوان

ترمیم شکستگی استخوان، یک روش جراحی می باشد که برای درمان شکستگی های موجود در مچ پا، ساق پا، لگن، دنده و بازو انجام می شود و در طول آن، استخوان ها را به وسیله ی ایجاد برش ترمیم کرده و پس از آن به کمک پیچ و اسپلینت، ثابت می کنند.

5. فیوژن

فیوژن یک نوع عمل جراحی خشک کردن مهره ها در ستون فقرات است که در آن، دو یا چند مهره را به هم متصل می کنند. این جراحی به دلایل مختلفی مانند صاف شدن بدشکلی، پیشگیری از بدشکلی، درمان عفونت های مغزی، از بین بردن درد های مربوط به اعصاب و جبران آسیب های متعدد دیسک های ستون فقرات و مهره ها انجام می شود.

6. پیوند استخوان

زمانی که استخوان ها جوش نمی خورند، از پیوند استخوان استفاده می شود. در این روش استخوانی که از محل دیگری تهیه شده است را در قسمت که جوش نخورده است قرار می دهند و با مکانیسم های مختلفی، روند جوش خوردگی را تحریک می کنند.

7. ترمیم بافت های آسیب دیده

در این نوع عمل جراحی برای ترمیم بافت های نرم آسیب دیده مانند تاندون و رباط، از بافت دیگر بخش ها استفاده کرده و پیوند می دهند تا بافت آسیب دیده، ترمیم شود.

سوالات متداول راجع به متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپدی در معالجه کدام قسمت های بدن، تخصص دارد؟

متخصصین ارتوپدی به تشخیص و درمان مشکلات و اختلالات مربوط به سیستم حرکتی انسان می پردازند. و به طور کلی می توان گفت درمان هرگونه مشکل در استخوان ها و مفاصل قسمت هایی از بدن مانند دست، مچ دست، پا، مچ پا، زانو، شانه، آرنج، گردن، پشت و لگن در حیطه ی وظایف آنان است.

شایع ترین دلایل مراجعه به متخصصین ارتوپدی چیست؟

برخی از رایج ترین دلایل مراجعه به جراحان ارتوپدی عبارتند از:
• پوکی استخوان
• جراحی ستون فقرات
• جراحی های مربوط به شانه و دست
• جراحی تعویض مفصل زانو
• درمان آسیب های ورزشی
• جراحی تومورهای استخوانی

آیا پزشکان ارتوپدی تنها از روش جراحی برای درمان استفاده می کنند؟

این تصور که جراحان ارتوپد تنها جراحی انجام می دهند یک تصور اشتباه است. به طور کلی متخصصین ارتوپدی پس از تشخیص بیماری، با توجه به شرایط بیمار از روش هایی مانند دارو درمانی، تغییر شیوه زندگی، فیزیوتراپی و توانبخشی استفاده می کنند و در نهایت اگر لازم باشد با توجه به نوع بیماری از روش های جراحی ارتوپدی استفاده می کنند.

منظور از ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوپدی فنی یکی از رشته های وابسته به پزشکی است که به تولید ارتز و پروتز و آموزش بیمار برای استفاده از آن ها می پردازد. همچنین ارتز به معنی وسایلی است که در کنار اندام ها قرار گرفته و حرکات آن ها را کنترل می کنند. و پروتز به معنی اندام های مصنوعی می باشند که برای بیمار ساخته شده و جای اندام طبیعی از دست رفته را می گیرند.

محله های متخصص ارتوپدی