مراکز گفتاردرمانی کرج

لینک با موفقیت کپی شد. انتخاب محله بروزترین بیشترین نظرات
لیستی از بهترین مراکز گفتاردرمانی کرج که به درمان اختلالات گفتاری، آسیب های شنوایی، تاخیر گفتار، اختلالات یادگیری، توانبخشی شکاف کام، گفتاردرمانی سکته مغزی و درمان ناهنجاری های مادرزادی می پردازند.
آدرس دوم : فردیس ، فلکه پنجم ، درمانگاه رسالت ، بخش گفتار درمانی ، 36510898 - 36505656 ، منشی : 09336179761 ، گروه مهرآریا
مراکز گفتاردرمانی
بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی ، نرسیده به اداره پست ، ابتدای کنار گذر ، ساختمان پزشکان ارم ، طبقه 9 ، واحد 35 ، 36 ، گروه توانبخشی مهر آریا
سعیده حسین زاده اشرفی کارشناس ارشد گفتار و زبان درمان : لکنت ، اتیسم ، اختلالات تلفظ ، تاخیر در گفتار و زبان ، مشکلات دیکته و یادگیری, کم شنوا
مراکز گفتاردرمانی
ورودی سه راه حافظیه فردیس از جاده ملارد، نرسیده به سه راه حافظیه (خ حافظیه ) ، کنار گل فروشی سبحانی ، ساختمان پارسیان ، طبقه 6 ، واحد20
مرکز جامع گفتاردرمانی و کاردرمانی پویش ، (با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و نظام پزشکی) ، با بیش از 15سال سابقه اماده ارائه خدمات زیر می باشد:
مراکز گفتاردرمانی
خيابان بهشتي ، بین پل سه راه گوهردشت و میدان سپاه ، کوچه ولیعصر 4 ، پلاک 22 ، ساختمان ایران ، طبقه 3 ، واحد 5
توانبخشی ویژه کودکان ، توانبخشی شناختی - ادراکی ، ارتباطی – رفتاری ، گفتاری – زبانی انواع سندرم ها
مراکز گفتاردرمانی
چهارراه طالقانی شمالی ، جنب بانک صادرات ، کوچه پوشاک سالیان ، ساختمان پزشکان آلترا ، طبقه 3 ، واحد 5
گفتاردرمانی آوا ، درمانگر: مامک جولایی ، کارشناس ارشد گفتاردرمانی ، ارزیابی و توان بخشی اختلالات گفتاروزبان ، شامل: ، مشکلات
مراکز گفتاردرمانی
خیابان درختي ، بلوار حدادی ، انتهای ۲۰ متری انقلاب
کاردرمانی جسمی،کاردرمانی ذهنی،گفتاردرمانی تخصصی،اتاق تاریک،ماساژ درمانی،بخش تخصصی دست،توانبخشی تخصصی اتیسم،درمان لکنت زبان
مراکز گفتاردرمانی
سه راه گوهردشت ، میثم ۱۱، برج آرمان ، طبقه اول ، واحد ۳
گفتاردرمانی کودک و بزرگسال
مراکز گفتاردرمانی
چهارراه طالقانی ، ابتدای بلوار ماهان ، کوچه آموزش و پرورش ، پلاک 31 ، طبقه اول ، واحد 2 ، کلینیک آینده
فردیس ، کانال غربی ، تقاطع جاده دهکده ، مجتمع برلیان
مراکز گفتاردرمانی
ميدان آزادگان ، بلوار امام رضا ، خيابان شهيد حميد رضا سلمانيان ، پلاك 47 ، مركز توانبخشي وصال
مراکز گفتاردرمانی
خیابان دکتر بهشتی ، نرسیده به سه راه گوهردشت ، خیابان ولیعصر 4
افزودن صفحه شما به لیست مراکز گفتاردرمانی
مراکز گفتاردرمانی کرج

گفتاردرماني در کرج چيست؟

با شنيدن نام گفتاردرماني ممکن است به ياد مشکلاتي مانند تاخير گفتار در کودکان، لکنت زبان و يا اشتباه تلفظ کردن حروف بيافتيد؛ در حالي که گفتار درماني طيف فعاليت بسيار وسيع تري دارد و به نقل از ويکي پديا، حوزه گسترده تري از موضوعات شامل گفتار، زبان، بلع، صوت و ارتباط را دربرمي گيرد.
به طور کلي گفتاردرماني يا آسيب شناسي گفتار و زبان، يکي از شاخه هاي توانبخشي است که به آسيب شناسي اختلالات گفتار و زبان مي پردازد. و از آنجايي که خواندن، نوشتن، زبان بدن، حالات چهره و تماس چشمي همگي راه هايي براي ارتباط برقرار کردن مي باشند، مي توان گفت فعاليت گفتاردرمانگر تنها محدود به صحبت کردن نيست. براي مثال آسيب شناسي و درمان شخصي که به علت سکته مغزي دچار اختلال در گفتار شده است يا کسي که به علت قطع عضو و يا فلج شدن عضله زبان، قادر به صحبت کردن نيست هم در حيطه وظايف گفتاردرمانگر قرار مي گيرد.

مطالعه بیشتر

حيطه فعاليت گفتاردرماني

متخصصين گفتاردرمانگر براي آسيب شناسي مشکلات مربوط به گفتار و زبان از علوم مختلفي مانند روانشناسي، آناتومي بدن، علوم اعصاب و ... بهره مي گيرند و به طور کلي برخي از بيماري هايي که در حيطه فعاليتشان مي باشد عبارتند از:

اختلالات گفتار

به طور کلي اختلالات گفتاري نوعي از اختلالات ارتباطي مي باشند که انواع مختلفي دارند و مي تواند شامل لکنت زبان، سرزباني صحبت کردن و ... باشد. نقص شنوايي، بيماري هاي عصبي، آسيب هاي مغزي، کم هوشي، نقص فيزيکي يک عضو مانند دهان، فک و ... مي تواند از دلايل بروز اختلالات گفتاري باشد. همچنين اين اختلالات ممکن است تاثيرات منفي بسياري داشته باشند اما اکثر آنها به کمک درمانگر، قابل درمان است.

لکنت زبان

لکنت زبان يک نوع اختلال گفتاري است که در آن فرد دچار تکرار يا کشيدن حروف اول، بيان پرفشار بخش اول کلمه، مکث، قفل شدگي و کشيده گويي مي شود. لکنت زبان در هر سني مي تواند رخ دهد و اما در سنين 2 تا 4 سال رايج تر است. همچنين لکنت زبان اگر به موقع درمان نشود ممکن است باعث بروز اختلال تيک و مشکلاتي در حرکات صورت شود. گفتاردرمانگر با گرفتن تست هاي مختلف مشکل را تشخيص داده و براي جلسات درماني برنامه ريزي مي کند. همچنين انتخاب روش درماني با توجه به شرايط هر فرد و تشخيص درمانگر متفاوت مي باشد. 

اختلالات تلفظ

يکي ديگر از اختلالات گفتاري، اختلال در تلفظ است که اغلب به دلايلي مانند ناهنجاري هاي فک، دهان، زبان، ناشنوايي، عقب ماندگي ذهني، تقليد و الگوبرداري از اختلال تلفظي افراد ديگر به وجود مي آيد و گفتاردرمانگر با توجه به علت آن، براي جلسات درماني و بهبود گفتار فرد برنامه ريزي مي کند.


آسيب هاي شنوايي

آسيب هاي شنوايي و کم شنوايي بر روي ميزان درک، گفتار و زبان فرد تاثير مي گذارد و مهمترين جنبه آن تاثيرات منفي بر روي مهارت هاي ارتباطي فرد مي باشد. آسيب هاي شنوايي ممکن است در سنين مختلف و به دلايل مختلفي چون نقص مادرزادي، آسيب هاي ناشي از حوادث و ... رخ بدهد و بسته به سن شروع کم شنوايي، سن تشخيص آن، ميزان کم شنوايي و علت بروز آن تاثيرات متفاوتي دارد. به طور کلي هرچه سن شروع کم شنوايي کمتر باشد و ميزان کم شنوايي بيشتر باشد، اثرات منفي آن بر گفتار کودک بيشتر است و براي بهبود روند گفتاري او بايد از يک گفتاردرمانگر کمک گرفت.

درمان تاخير گفتار

مشکلات گفتاري در بين کودکان شيوع بالايي دارد و تاخير در استفاده از مهارت هاي زبان و گفتار يکي از اين مشکلاتي است که به دلايل مختلفي مانند عقب ماندگي ذهني، مشکلات رواني، تاخير در تکامل سيستم عصبي، اختلال اوتيسم، فلج مغزي و ... به وجود مي آيد. همچنين مواردي مانند صحبت نکردن با کودک، بازي نکردن با او، بي ثباتي عاطفي در خانواده، بي توجهي والدين به کودک و انتقادهاي بيش از حد باعث تشديد اين مشکل مي شود. براي درمان تاخير در گفتار کودکان حتما بايد به يک گفتاردرمانگر مراجعه شود. متخصص گفتاردرماني با توجه به مهارت هاي کلامي و زباني کودک و در نظر گرفتن ساير جنبه هاي رشد او، در جهت درمان و رفع اين اين مشکل اقدام مي کند.

اختلال در خواندن و نوشتن

اختلال در خواندن و نوشتن يکي از اختلالات ويژه يادگيري است و از آنجايي که کلمات نوعي سمبل زباني براي برقراري ارتباط هستند، بررسي و درمان چنين اختلالاتي در حيطه کار گفتاردرماني قرار مي گيرد. کودکان مبتلا به اين اختلال معمولا با ورود به مدرسه شناخته مي شوند و برخلاف تصور عموم، بهره هوشي بالايي دارند و به هيچ وجه نبايد به مدارس کودکان عقب مانده ارجاع داده شوند.

اختلالات يادگيري

اختلال يادگيري طيف وسيعي از مشکلات يادگيري را شامل مي شود و به معناي نقص در هوش نيست و کودکان دچار اختلال يادگيري تنبل يا کم هوش نيستند. کودکان و بزرگسالاني که به اختلال يادگيري دچارند، درک متفاوتي نسبت به سايرين دارند و لازم است آموزش آنها به شکلي باشد که با شيوه يادگيريشان، سازگاري داشته باشد. همچنين روانشناس باليني با تخصص کودکان، فوق تخصص روانپزشکي کودکان، متخصص روانسنجي، متخصص کاردرماني و متخصص گفتاردرماني از جمله افراد متخصصي هستند که در حوزه اختلالات يادگيري فعاليت مي کنند.

توانبخشي سکته مغزي

معمولا پس از سکته مغزي، مشکلات گفتاري و زباني براي فرد ايجاد مي شود و بعد از ثابت شدن وضعيت پزشکي او، بايد گفتاردرماني سکته مغزي شروع شود. بهبود مهارت هاي بلعيدن، تقويت ارتباطات، بهبود درک شنيداري و مهارت هاي گفتاري از جمله وظايف گفتاردرمانگر در رابطه با افراد مبتلا به سکته مغزي مي باشد.

درمان آبريزش دهان

آبريزش دهان به معناي جاري شدن بزاق به بيرون از دهان به صورت غيرارادي است که اغلب به علت ضعف يا عدم رشد عضلات اطراف دهان اتفاق مي افتد. آبريزش دهاني در دوسال اول زندگي طبيعي است اما در صورتي که در کودکاني با سنين بالاتر و يا بزرگسالان ديده شود مي تواند نشانه يک بيماري، تاخير رشدي و يا مصرف داروهاي خاص باشد. پزشکان معمولا به کودکان زير 4 سال که با اين مشکل روبه رو هستند، هيچ درماني پيشنهاد نمي کنند ولي در شرايطي که آبريزش دهاني خيلي شديد باشد، اقدام به درمان توصيه مي شود. اين مشکل با توجه به علت آن و تشخيص پزشک راه هاي درماني متفاوتي دارد با اين حال گفتاردرمانگر ها و کاردرمانگر ها براي کمک به بستن لب ها و کنترل بزاق دهان به فرد آموزش مي دهند.

مشکلات بلع

اختلالات بلع يا ديسفاژي شامل مشکلاتي در گرفتن غذا، مکيدن، جويدن و بلعيدن آن است که در انتقال مواد غذايي از دهان تا معده بوجود مي آيد. اين مشکل ممکن است در سنين مختلف و با بروز علائم مختلفي مانند سرفه هاي مکرر، احساس گيرکردن غذا، باقي ماندن غذا در حفره دهان و احساس گرگرفتگي بعد از غذا در بزرگسالان و امتناع از خوردن غذا و مايعات، طولاني شدن مدت غذا خوردن، مشکل در مکيدن شير، کم بودن وزن نسبت به همسالان، عفونت هاي تنفسي مکرر و آبريزش دهاني شديد در کودکان همراه باشد. از آنجايي که اختلال بلع، مشکلات مختلفي براي فرد بوجود مي آورد براي تشخيص علت و درمان آن از يک تيم درماني شامل پزشک عمومي، متخصص گوش، حلق و بيني، گفتاردرمانگر، متخصص گوارش، متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک و متخصص تغذيه استفاده مي شود.

زبان پريشي (آفازي)

فازي يا زبان پريشي يک نوع اختلال در زبان است که بر روي درک، بيان، خواندن و نوشتن فرد تاثير مي گذارد. يکي از شايع ترين دلايل بروز آفازي، سکته مغزي است؛ با اين حال مواردي مانند تصادف، ضربه به سر، تومور يا التهاب در سر نيز مي تواند منجر به بروز آفازي در فرد شود. در اين بيماري درمان شرايط عمومي به عهده پزشک و متخصص مغز و اعصاب است و درمان جنبه هاي گفتاري، صحبت کردن و بلع بيمار آفازي به عهده گرفتاردرمانگر مي باشد.

شکاف کام و لب

شکاف کام و لب يا لب شکري يک مشکل مادرزادي است و در اوايل دوران بارداري شکل مي گيرد. جراحي اوليه لب در 2 تا 3 ماهگي و جراحي اوليه کام در 9 ماهگي انجام مي شود. همچنين کودکان مبتلا به شکاف کام و لب ممکن است دچار مشکلات گفتاري بشوند و بيش از نيمي از آن ها در طول دوران کودکي خود به گفتاردرماني نياز پيدا مي کنند؛ با اين وجود بسياري از اين کودکان تا سن 5 سالگي، مشکلات گفتارشان اصلاح خواهد شد. 

چگونه يک مرکز گفتاردرماني خوب در کرج پيدا کنيم؟

گفتاردرماني در واقع يک کار گروهي است و متخصص گفتاردرماني براي رسيدن به نتيجه مطلوب بسته به نوع مشکل فرد ممکن است با روانشناس، شنوايي سنج، فيزيوتراپ، متخصص گوش، حلق و بيني، متخصص مغز و اعصاب و متخصص کودکان ارتباط داشته باشد. همچنين يک گفتاردرمانگر خوب بايد بتواند ارتباط خوبي با مراجعه کنندگان خود برقرار کرده و از آنجايي که گفتاردرماني يک کار زمان بر و طولاني است، با صبر و حوصله فرآيند درمان را جلو ببرد. همچنين يک درمانگر خوب با توجه به علايق و شرايط مراجعه کننده روند درمان را پيش مي برد؛ براي مثال بهتر است تمرينات کودکان در قالب بازي باشد تا کودک را خسته و بي حوصله نکند. به طور کلي انتخاب يک درمانگر خوب تاثير بسزايي در بهبود روند درمان دارد. به همين دليل ما در بانک مشاغل کرج تبليغ، ليستي از بهترين مراکز گفتاردرماني کرج را معرفي کرده ايم.

سوالات متداول درباره گفتاردرماني

گفتاردرماني براي چه مواردي استفاده مي شود؟

به طور کلي گفتاردرماني براي ارزيابي و درمان مشکلات ارتباطي و اختلالات گفتاري نظير لکنت زبان، تاخير در تکلم، اختلال در صوت و تلفظ، اختلالات ناشي از نقص در اعضاي فک، دهان و ... مي باشد.

چطور مي توانيد بفهميد فرزند شما به گفتاردرماني احتياج دارد؟

به طور کلي برخي از علائم وجود اختلالات گفتاري و تاخير در گفتار کودکان عبارتند از:
1.    پاسخ ندادن کودک به سروصدا
2.    کودکي که تا 15 ماهگي کلمه اول خود را نگفته است
3.    کودکي که اجتماعي نيست و از تماس چشمي دوري مي کند
4.    کودکي که تا 2 سالگي کمتر از 50 کلمه گفته است

گفتاردرماني چه فوايدي دارد؟

بهبود افراد مبتلا به اختلالات گفتاري، درمان مشکلات ناشي از بلع، بهبود لکنت زبان، افزايش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب از جمله فوايد گفتاردرماني مي باشد.

آخرین نظرات زیرگروه مراکز گفتاردرمانی
اطلس : گفتار درمانی البرز آترا
سلام وقتتون بخیرمن 31ساله در بعضی ازحروف نمی تونم تلفظ صحیح داشته باشم میشه راهنمایی کنید تا توی خونه تمرین کنم و خودم رو درمان کنم؟ باتشکر مشاهده
سمیرا : گفتار درمانی البرز آترا
خسته نباشید ببخشید یه سوالی داشتم؛ پسر من دوسال و هفت ماهشه و فقط جمله‌ی دو کلمه‌ای میگه، اونم جملات ساده. اما تمام کلمات انگلیسی رو بلده و شمارش اعداد فارسی و انگلیسی رو هم بلده. ولی من خیلی دچار استرس شدم که چرا جمله‌بندی نمیکنه و صحبت نمی‌کنه؟ میشه راهنماییم کنین؟ مشاهده
تینا : گفتار درمانی البرز آترا
سلام ببخشید اگر اختلالات تلفظی بچه تا سن مدرسه برطرف نشه، روی عملکرد تحصیلیش تاثیر داره؟ مشاهده
احسان : گفتاردرمانی کاردرمانی پویش
سلام وقتتون به خیر شما بیمه تامین اجتماعی قبول می‌کنین؟ مشاهده
نادر محمدی : حسن فربد مفیدی تهرانی
باسلام وخسته نباشید خدمت کارشناس محترم .ازسن حدود 8ال 10 سالگی کم بوده واز 17 سالگی تا به این 38 سال دارم خیلی زیاد میشه لکنت زبانم....کارمند هستم ودانشجویی کارشناسی ترم اول به خاطر زیاد شدن لکنت زبانم در کلاس انصراف دادم مشاهده
بهنوش : کلینیک گفتاردرمانی ، کاردرمانی امید فردیس
آیا می‌توان به بهبود کامل و ماندگار لکنت زبان دست یافت؟ مشاهده
آناهیتا : گفتار درمانی آوا
با سلام و خسته نباشید. دختر 5 ساله ای دارم که در تلفظ تعدادی از حروف مشکل دارد. می خواستم بدانم که این مسئله به مرور زمان برطرف خواهد شد و یا پیش از مدرسه باید این مشکل را برطرف کرد و طول درمانش چقدر خواهد بود ؟ مشاهده
محله های مراکز گفتاردرمانی