متخصص اعصاب و روان چهارصد دستگاه کرج

لینک با موفقیت کپی شد.
لیستی از بهترین متخصصین اعصاب و روان (روانپزشک) کرج که به درمان بیماری ها و اختلالاتی مانند پرخاشگری، بی خوابی، استرس و اضطراب، فراموشی، اختلالات رفتاری، افسردگی و ... می پردازند.
افزودن صفحه شما به متخصص اعصاب و روان مشاهده لیست کامل متخصص اعصاب و روان کرج
متخصص اعصاب و روان کرج

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) در کرج کيست؟

روانپزشک يا Psychiatrist پزشکي است که به تشخيص، ارزيابي و درمان اختلالات رواني، رفتاري، عاطفي و ذهني مي پردازد. احتمالا با شنيدن روانپزشک به ياد روانشناس مي افتيد ولي روانپزشکان تنها کساني هستند که اجازه تجويز دارو براي درمان بيماري هاي رواني را دارند و هنگام برخورد با يک بيماري رواني، بيشتر بر جنبه جسمي و فيزيولوژيک آن ها تاکيد داشته و از درمان هاي دارويي استفاده مي کنند.

مطالعه بیشتر

وظايف متخصص اعصاب و روان

به طور کلي روانپزشکان تمام علائم روحي و جسمي فرد را بررسي کرده و با در نظر گرفتن شرايط او، يک برنامه درماني مناسب ارائه مي دهند. همچنين برخي از وظايف متخصصين اعصاب و روان هنگام مراجعه بيماران عبارتند از:
• ارزيابي وضعيت ذهني و فيزيکي بيمار براي تشخيص بيماري
• بررسي سوابق پزشکي و روانپزشکي بيمار براي تشخيص بهتر و امکان تجويز دارو
• انجام تست هاي مختلف براي تشخيص بيماري و اختصاص يک برنامه ي درماني مناسب
• همکاري با ساير پزشکان معالج مانند روانشناسان و پزشکان براي سنجيدن تمام جوانب بيماري
• کمک به بيمار در جهت حل مشکلات روحي مزمن
• مشاوره در خصوص تغييرات سبک زندگي

دلايل مراجعه به روانپزشک

به گزارش سازمان بهداشت جهاني از هر 4 نفر در دنيا، 1 نفر دچار اختلالات رواني و عصبي مي شود. و اين در حاليست که مشکلات اقتصادي و اجتماعي فراوان که در حال حاضر با آن رو به رو هستيم، سبب مي شود، سلامت روحي و رواني افراد زيادي تحت تاثير قرار بگيرد. از اين رو شايد بهتر باشد حتي زماني که هيچ علائم خاصي نداريم و تنها براي مديريت بحران هايي که با آن ها رو به رو مي شويم به روانشناس يا مشاور مراجعه کنيم. در واقع مراجعه به روانشناس دليل خاصي نمي خواهد و در صورت مواجه با مشکلات مختلفي مانند غم و اندوه شديد، بي خوابي، تنش زياد و نداشتن آرامش مي توان به روانشناس مراجعه کرد. با اين وجود زماني که روانشناس تشخيص مشکلات حادتري را بدهد ممکن است، مراجعه به روانپزشک را توصيه کند. روانپزشک در واقع قبل از هر چيز پزشکي است که ابعاد جسمي بيماري ها را هم در نظر مي گيرد. و به طور کلي مي توان گفت برخي از دلايل مراجعه به روانپزشک عبارتند از:
• افسردگي به مدت طولاني
• اضطراب بيش از حد
• ترس شديد و غير معمول
• خود آزاري هاي اختياري
• اختلالات ناشي از ترک مواد و الکل
• تيک و اختلالات يادگيري
• وسواس بيش از حد
• اختلالات روابط جنسي
• اختلالات مربوط به خواب
• پرخوري عصبي
• توهم و هذيان
• اختلالات رواني که از کودکي شروع مي شوند مانند اوتيسم يا ناتواني ذهني
• مشکلات روانشناختي سالمندان
• بيش فعالي
• احساس نا امني و خطر واهي از ديگران
• اختلال بدريخت انگاري بدن
• خشم و پرخاشگري
• اختلالات طيف اسکيزوفرني

شيوه هاي درماني روانپزشکان

روانپزشک با توجه به نوع بيماري و ميزان پيشرفت آن و در نظر گرفتن شرايط بيمار، يک برنامه درماني مناسب ارائه مي دهد و ممکن است از روش هاي درماني مختلفي استفاده کند که براي هر شخص متفاوت است. با اين حال برخي از روش هاي رايج درمان عبارتند از:
• درمان با استفاده از دارو
• روان درماني
• درمان با استفاده از تحريک مغزي

تخصص هاي روانپزشکي

با توجه به اين که اختلالات رواني طيف وسيعي دارند، برخي از روانپزشکان در يک حوزه به صورت تخصصي فعاليت مي کنند. برخي از حوزه هاي تخصصي روانپزشکي عبارتند از:
• روانپزشک کودکان
• روانپزشک سالمندان
• روانپزشکي در زمينه اعتياد
• روانپزشکي مربوط به قانون و مسائل حقوقي

بيماري هاي رواني شايع

اختلالات رواني طيف وسيعي دارند و به دلايل مختلفي بروز پيدا مي کنند. حتي ممکن است يک بيماري در افراد مختلف، علائم و شرايط متفاوتي داشته باشد. به طور کلي برخي از بيماري ها و اختلالات رواني شايع عبارتند از:

اختلالات خلقي

اختلالات خلقي طيف وسيعي از اختلالات مانند شادي بيش از اندازه، ناراحتي مداوم يا نوسانات شديدي بين شادي و اندوه را شامل مي شوند. رايج ترين اختلال خلقي، افسردگي است که ممکن است همه ي افراد آن را به صورت کوتاه مدت و موقت يا طولاني مدت، تجربه کرده باشند. از دست دادن انرژي، احساس گناه، عدم تمرکز، کمبود اشتها و تمايل به خودکشي از جمله علائم ابتلا به افسردگي مي باشند. به طور کلي اختلالات خلقي سبب بروز مشکلاتي در انجام فعاليت هاي روزانه، تکلم و کارکردهاي فردي و اجتماعي فرد مي شود و علاوه بر زندگي شخصي فرد مبتلا، زندگي اطرافيان را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.

اختلالات اضطرابي و فوبيا

اختلال اضطراب به معني نگراني و ترس شديد است و مي تواند زندگي روزمره فرد را درگير کند. افراد مبتلا به اختلالات اضطرابي در مواجه با شرايط خاصي، دچار وحشت شده و عکس العمل هاي غير متعارفي از خود نشان مي دهند. حتي گاهي اوقات چنين اختلالاتي با علائم جسمي مانند ضربان بيش از حد قلب، تعريق و ... نيز همراه است. اختلالات اضطرابي همچنين طيف وسيعي از اختلال ترس، اضطراب جدايي، اضطراب فراگير و فوبياهاي خاص را شامل مي شود و به طور ميانگين بيش از 15 درصد افراد جامعه را درگير مي کند.

اختلالات شناختي

اختلالات شناختي دسته اي از اختلالات رواني مي باشد که بر توانايي هاي شناختي مانند يادگيري، تمرکز، درک زمان و مکان و توانايي حل مسئله تاثير مي گذارد. اين نوع اختلالات که ممکن است با کاهش سطح هوشياري يا عدم کاهش سطح هوشياري همراه باشند، گاهي اوقات سبب بروز بيماري هاي جسمي مانند آلزايمر مي شود.

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن معمولا به دو شکل بي اشتهايي عصبي و پرخوري عصبي بروز پيدا مي کند. کاهش وزن، الگوهاي عجيب غذايي، ترس شديد از افزايش وزن و قطع قاعدگي (در خانم ها) از جمله ويژگي هاي بي اشتهايي عصبي مي باشند. همچنين زياد خوردن، پوسيدگي دندان، افزايش وزن نا معقول، مشکلات معده و روده و تغييراتي در عادت ماهيانه (در خانم ها)، از جمله ويژگي ها و علائم پرخوري عصبي مي باشند.

اختلالات جنسي

اختلالات جنسي در دو دسته اختلالات انگيختگي جنسي زنان و اختلالات نعوظي مردان تقسيم بندي مي شوند و علاوه بر مشکلات جسماني ممکن است به علت مشکلات رواني يا تجربيات گذشته بروز پيدا کنند. همچنين مشکل شايع ديگري که در اين زمينه وجود دارد، انحرافات جنسي مي باشد که به معني تمايلات جنسي نامتعارف و خارج از چهارچوب فرد مي باشد. همچنين مازوخيسم يا خودآزاري جنسي، ساديسم يا ديگر آزاري جنسي، فتيشيزم يا شئ پرستي جنسي، زوفيليا، پدوفيليا (کودک آزاري) و ... برخي از انحرافات جنسي رايج مي باشند.

سوالات متداول درباره متخصص اعصاب و روان

روانپزشک و روانشناس چه فرقي دارند؟

روانپزشک از آنجايي که در رشته پزشکي تحصيل کرده است، جنبه جسمي بيماري هاي رواني را نيز در نظر مي گيرد و برخلاف روانشناس اجازه تجويز دارو دارد. روانپزشک گاهي به علت تشخيص بيماري از آزمايش هاي پزشکي هم استفاده مي کند و معمولا جلسات درماني مشاوره نسبت به جلسات درماني روانپزشک طولاني تر است. در نهايت براي درمان برخي از اختلالات به همکاري هر دوي روانپزشک و روانشناس نياز است.

متخصص اعصاب و روان و متخصص مغز و اعصاب چه فرقي دارند؟

با اينکه ميزان تحصيلات روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب يکسان است، تفاوت هاي بارزي ميان اين دو تخصص وجود دارد. به طور کلي روانپزشک به عملکرد هاي ارادي توجه مي کند و متخصص مغز و اعصاب، اختلالات مغزي و عملکرد هاي غيرارادي را در نظر مي گيرد. براي مثال کسي که دچار افسردگي شده است، بر جسم خود کنترل دارد و علائم ارادي مانند انزوا، کم خوابي، بي اشتهايي و ... را نيز دارد. و اين در حاليست که کسي که دچار سکته مغزي شده است، بر جسم خود کنترل نداشته و علائم غيرارادي مانند تاري ديد، فلجي، ناتواني در تکلم و ... دارد.

چطور از يک روانپزشک خوب نوبت بگيرم؟

يک روانپزشک خوب، علاوه بر دانش فني و مهارت بالا، از صبر و حوصله زيادي برخوردار است و با بهره مندي از علم خود، بهترين تصميمات را در زمان مناسب مي گيرد. همچنين ما در بانک مشاغل کرج تبليغ، ليستي از بهترين متخصصين اعصاب و روان کرج را جمع آوري و معرفي کرده ايم.

آخرین نظرات زیرگروه متخصص اعصاب و روان
؟؟؟ : دکتر محبوبه اقبالیان
سلام من ۳ سال ۴ سال میشه که تریکوتیلومانیا دارم و خیلی خیلی افسرده دارم میشم ۱۷ سالمه،و شوهمرم هم پانیک دارن خیلی شدید نیس پانیکشون اما خب ناراحته میشه مشکل هر دوتامونو درمان کنید؟ و هزینه هاش تقریبا چقدر میشه؟ بیمه اینا نداریم. مشاهده
المیرا : دکتر غزاله ربیع
سلام وقتتون بخیر ، چرا هیچ شماره تلفن و آدرسی روی صفحتون نیست ؟ مشاهده
زاهدی : کلینیک روان پزشکی دکتر دانیال خواجوی
سلام وقتتون بخیر ، چرا هیچ شماره تلفن و آدرسی روی صفحتون نیست ؟ مشاهده
مجید اکبری : مرکز بستری، درمان و نگهداری بیماران اعصاب و روان مهرآفرین
سلام هزینه بستری این بیمارستان رو خواستم بدونم مشاهده
نریمان ابراهیمی : دکتر محبوبه اقبالیان
سلام برای ترک خودارضایی میتونم با کمک شما و دارو این کار را انجام دهم؟ یعنی ترک کنم مشاهده
سمیرابختیاری : دکتر محبوبه اقبالیان
سلام خانم متاهل ۲۵ساله دارای یک فرزنددخترشرایط روحیم ازنظرخودم مساعدنیست خیلی زودعصبی میشم حالت عصبانیتم بددهنی وحتی دست به زدن هم پیدامیکنم احساس میکنم هرچی کتک بزنم اونیکه رواعصابمه آرامشم میگیرم نمیدونم خیلی کمبودهاتوزندگیم داشتم خیلی سختی کشیدم گاهی تاحالا۴بارحس خودکشی بهم دست داده وناموفق بوده یابرعکس حین دعواباهمسرم خیلی جلوخودمومیگیرم دوستدارم بکشمش چون همش فکرمیکنم تمام بدبختی مشکلات روحی روانی الانم تقصیرهمسرم هست خیلی کم حوصله هستم مشاهده
رحیم : مرکز بستری، درمان و نگهداری بیماران اعصاب و روان مهرآفرین
مرکز مهرآفرین اصفهان شعبه نداره؟ مشاهده
محله های متخصص اعصاب و روان