کلینیک توانبخشی کرج

انتخاب محله
مرکز اختلالات یادگیری و توانبخشی شناختی ذهن پرور با مجوز رسمی از آموزش و پرورش انجام تست هوش،تست خلاقیت،مشاوره کودک،ارزیابی های رفتاری،بازی درمانی،گروه درمانی
کلینیک توانبخشی
چهارراه طالقانی ، به سمت شهدا، جنب بانک سپه ، کوچه روزبان ، ساختمان پزشکان ایران زمین ، طبقه سوم ، واحد9
خدمات توانبخشی شنیداری و آموزش ویژه افراد کم شنوا- خدمات گفتاردرمانی برای افراد دارای اختلالات گفتار و زبان ، ، مرکز آوا
کلینیک توانبخشی
خیابان درختي ، بلوار حدادی ، انتهای ۲۰ متری انقلاب
مرکز توانبخشی ارتباط | کاردرمانی | گفتار درمانی | روانشناسی کودک
کلینیک توانبخشی
کرج ، گوهردشت ، رجایی شهر ، فاز2 ، بلوار رستاخیز ، خیابان چهاردهم شرقی (باگل) ، پلاک 129، مرکز توانبخشی ارتباط (کاردرمانی ، گفتار درمانی، روانشناسی کودک)
بستری ، درمان ، توانبخشی بیماران اعصاب و روان (آقایان) ، دارو درمانی تحت نظر روانپزشک و پزشک ، روان درمانی فردی و گروهی
کلینیک توانبخشی
گلدشت ، پیشاهنگی ، بالای اتوبان ، بالاتر از مدرسه لقمان حکیم ، نبش چهارم شرقی
بستری،درمان،توانبخشی بیماران اعصاب و روان (آقایان)
کلینیک توانبخشی
شهر قدس (قلعه حسن خان) ، بلوار 45 متری انقلاب شمالی ، انتهای خیابان کشاورز ، پلاک 117
ساخت کفی و کفش طبی ساخت انواع آرتزهای ستون فقرات و اسپیلنت های کودکان ساخت انواع پروتزهای زیبایی
کلینیک توانبخشی
طالقانی جنوبی بسمت هفت تیر، دست راست ، کوچه شهید غفوریان ، پلاک 16،طبقه همکف ، مرکز توانبخشی بارانا
کلینیک توانبخشی
عظیمیه ، ميدان بعثت ، زنبق 17 ، پلاك 4
گوهردشت ، خیابان اصلی ، خیابان نهم شرقی ، پلاک 95
کلینیک توانبخشی
مصباح ، ميدان امام حسين ، ابتدای خیابان شهید صدوقی(ساسانی سابق)
کلینیک توانبخشی
بلوار دانش آموز ، میدان مادر به سمت هفت تیر ، نرسیده به خیابان سوم ، جنب دادسرا
کلینیک توانبخشی کرج

مفهوم توانبخشی

توانبخشی یک فرآیند هدفمند است که به بازگرداندن توانایی های افراد و بهبود عملکرد های جسمی، حسی و عقلی آن ها کمک می کند. در واقع توانبخشی به معنی امید بخشیدن و آماده کردن فرد ناتوان برای داشتن استقلال و زندگی در جامعه و آماده سازی جامعه برای پذیرش او به عنوان یک شهروند عادی می باشد.

اهداف توانبخشی

برخی از اهداف کلی توانبخشی عبارتند از:
• ایجاد امید به زندگی در افرادی که دچار اختلال یا ناتوانی هستند
• پیشگیری از معلولیت
• کنترل معلولیت و جلوگیری از پیشرفت آن
• افزایش آگاهی عمومی نسبت به معلولین و معلولیت
• کمک به استقلال و خودکفایی فرد معلول
• کمک به بهره مندی افراد ناتوان از فرصت های یکسان در مقابله با دیگر افراد
• ارائه تسهيلات و خدمات شهري مناسب جهت استفاده معلولين
• افزایش آگاهی معلولین نسبت به توانایی هایشان و تطبیق این توانایی ها با محیط
• کمک به تبدیل یک فرد ناتوان به شخصی موثر در جامعه
• ارتقای کیفیت زندگی معلولین و افراد ناتوان
• کمک به بازگشت افراد ناتوان به جامعه و داشتن یک زندگی عادی

تیم توانبخشی شامل چه کسانی می باشد؟

توانبخشی یک اقدام فردی نیست. بلکه یک کار گروهی در جهت ارتقای کیفیت زندگی مراجعین است که به وسیله همکاری تیمی از متخصصین در حوزه های مختلف انجام می پذیرد. به طورکلی اعضای تیم توانبخشی عبارتند از:

کادر اختصاصی

1. گفتاردرمانی

گفتاردرمانی یکی از مهمترین بخش های توانبخشی است که به حل مشکلات فرد در برقراری ارتباط کمک می کند. لکنت زبان، اختلالات تلفظی، مشکل در بلع، تاخیر در گفتار، مشکلات عضلانی فک و ... از جمله مشکلاتی است که گفتاردرمانگر به درمان آن ها می پردازد.

2. کاردرمانی

کاردرمانی به تمام ابعاد روحی، روانی و جسمی بیمار توجه کرده و سعی می کند تا با استفاده از کار و فعالیت و روش هایی مانند حرکت درمانی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی ذهنی و ... به درمان اختلالات ناشی از بیماری های مغز و اعصاب، مشکلات روانی و رفتاری، عقب ماندگی ذهنی، بیماری اوتیسم و ... بپردازد.

3. فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به معنی درمان به وسیله تجهیزات و قوانین فیزیک است. در واقع فیزیوتراپیست با روش هایی مانند تمرینات ورزشی، لیزردرمانی، الکتروتراپی، مگنت درمانی، شاک ویو و ... به درمان اختلالات حرکتی افراد می پردازد.

4. ارتز و پروتز

ارتز به معنی وسایل کمکی و پروتز به معنی اندام مصنوعی، برای کمک به افرادی که دچار قطع عضو شده اند یا اختلالات حرکتی دارند، استفاده می شوند. همچنین ارتز و پروتز نسبت به سایر رشته های توانبخشی، ارتباط کمتری با افراد دچار معلولیت ذهنی دارد و بیشتر مراجعین آن ها، افرادی هستند که دچار معلولیت های جسمی شده اند. با این حال ارتز و پروتز را نمی توان تنها به این مورد محدود کرد. بلکه دامنه ی فعالیت این رشته بسیار گسترده تر است و مواردی چون درمان بدشکلی اندام، درد در زانو یا کف پا و ... را نیز شامل می شود.

5. شنوایی شناسی

شنوایی شناسی شاخه ای از علم پزشکی است که به پیشگیری و درمان اختلالات شنوایی می پردازد و به افرادی که دچار آسیب های شنوایی شده اند با اقداماتی نظیر تجویز سمعک، وسایل کمک شنوایی و کاشت حلزون کمک می کند.

کادر تخصص های پزشکی مرتبط

1. متخصص طب فیزیکی

طب فیزیکی یکی از تخصص های رشته ی پزشکی است که به تشخیص و درمان اختلالات فیزیکی بدن پرداخته و علاوه بر دارودرمانی از روش هایی مانند ورزش درمانی، ورزش در آب، جریان های الکتریکی و ماساژ، برای درمان و بازیابی توانایی های بیماران استفاده می کند.

2. ارتوپد

به طور کلی سیستم حرکتی بدن، شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اندام های حرکتی وجود دارند. و متخصص ارتوپد شاخه ای از جراحی است که سعی می کند از طریق روش های جراحی و غیر جراحی به تشخیص و درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن بپردازد.

3. نورولوژیست

نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب، پزشکی است که به تشخیص و درمان مشکلات و اختلالات سیستم عصبی ناشی از تشنج، صرع، سکته مغزی، ام اس، کمردرد، دیسک کمر و ... می پردازد.

4. روانپزشک

روانپزشک متخصصی است که به سلامت روانی بیماران کمک کرده و با استفاده از جلسات مشاوره، تجویز دارو و تحریک مغناطیسی مغز، به درمان اختلالات روانی می پردازد.

5. روماتولوژیست

روماتیسم اصطلاحی است که برای توصیف درد اندام های حرکتی به کار برده می شود. به طور کلی درد اندام های حرکتی دلایل متنوعی دارد و با اینکه این درد معمولا در مفاصل احساس می شود، ممکن است استخوان های دور از مفصل و عضلات را هم درگیر کند. همچنین روماتولوژیست یا متخصص روماتیسم، پزشکی است که در حوزه تشخیص و درمان درد اندام های حرکتی و بیماری های روماتیسمی تخصص دارد.

6. چشم پزشک

چشم پزشک، پزشک متخصصی است که به تشخیص و درمان اختلالات و بیماری های مربوط به چشم، پلک و مجرای اشکی می پردازد.

7. متخصص گوش و حلق و بینی

یکی از تخصص های مهم پزشکی که با راه تنفسی انسان سر و کار دارد، متخصص گوش و حلق و بینی است که به درمان پولیپ های بینی، ضایعات حنجره و تومورهای سر و گردن می پردازد.

کادر پرستاری

1. پرستار عمومی

پرستار یکی از اعضاء کلیدی و مهم در گروه مراقبت های بهداشتی ودرمانی است که در زمینه مراقبت، درمان و آموزش بیماران مهارت دارد و با جلب اعتماد و اطمینان بیمار و خانواده اش در طول روند درمان به او کمک می کند.

2. پرستار توانبخشی

پرستار توانبخشی، رشته ی خاصی از پرستاری است که از بیمارانی که دچار نقص و اختلالات حرکتی شده اند، مراقبت و حمایت می کند.

3. روان پرستار

روان پرستاری رشته خاصی از پرستاری است که در آن پرستار از دانش، تجربه، اصول ارتباطات انسانی و مهارت هایی در زمینه ی پرستاری استفاده می کند تا به افرادی که دچار اختلالات روانپزشکی، ناتوانی های هوشی و یادگیری می باشند، کمک کند.

کادر روانشناسی

1. روانشناس بالینی

روانشناس بالینی، یکی از تخصص های روانشناسی است که به افراد و خانواده ها، مراقبت های روانی و رفتاری ارائه می هد و به درک و درمان ناهنجاری، ناتوانی و آشفتگی های روانشناختی کمک می کند.

2. روانشناس عمومی

روانشناس عمومی پایه و اساس علم روانشناسی است که مشکلات، اختلالات، آسیب های روانی انسان را مطالعه می کند و توانایی افراد در برقراری ارتباط با دیگران را افزایش می دهد.

3. آموزش استثنایی

روان شناسی آموزش کودکان استثنایی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به شناخت و آموزش کلیه کودکان استثنایی شامل کودکان تیزهوش تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و کم بینا، کودکان ناشنوا و کم شنوا، کودکان دارای ناتوانی های تکلمی و کودکان دارای اختلالات حرکتی و ذهنی می پردازد.

یک کلینیک توانبخشی خوب در کرج چه ویژگی هایی دارد؟

با توجه به اینکه طول درمان و جلسات مراجعه به مراکز توانبخشی زمان بر است، رعایت برخی از نکات در این مراکز ضروری است و باعث اعتماد و اطمینان بیشتر و جلب رضایت بیمار می شود. برخی از این نکات عبارتند از:
• برخورد مناسب با بیماران و خانواده هایشان
• نظم در ارائه سرویس های نوبت دهی، اطلاع رسانی و جلسات درمانی
• ارائه برنامه های آموزشی برای خانواده ها
• حفظ سکوت و آرامش در فضای کلینیک
• ارتباط با سایر اعضای تیم درمان در خارج از مرکز
• وجود هماهنگی و تعامل بین متخصصین کادر درمانی

محله های کلینیک توانبخشی